Pored muslimanskih zemalja, koje su rizične za letovanje zbog terorizma, i u drugim zemljama postoje neprijatnosti koje vas mogu snaći

BEOGRAD - Sve veći broj srpskih turista odustaje od letovanja na tlu Afrike nakon najnovijih terorističkih napada islamista na turističku destinaciju Luksor u Egiptu, ali i nedavno ubistvo 21 osobe u tuniskom muzeju „Bardo“, za koje je odgovorna Islamska država!

Međutim, ni pretnje koje su džihadisti Islamske države (IS) uputili preko društvenih mreža o njihovoj prisutnosti u srcu Evrope, u popularnim turističkim centrima kao što su Rim, Milano i Vatikan, ne ostavljaju ravnodušnim!

Ni reči o politici

Kurir je sproveo istraživanje o tome gde bi srpski turista mogao da se oseća bezbedno i, uvidom u preporuke Ministarstva spoljnih poslova Republike Srbije, reklo bi se da su takva mesta retka. Tako, na primer, za Grčku stoji napomena da ima previše alkohola i opijanja koje pripadnici reda ne mogu da kontrolišu. Za Albaniju da ima mnogo sitnog kriminala i džeparoša. Bugarska - šiljci na putu i zemljotresi. Hrvatska - visoke kazne za vozače koji ne poštuju ograničenja. Egipat - izbegavati izlete u unutrašnjost zemlje. Tunis - vanredno stanje traje od 2011. godine. Turska - dokumente i novac čuvati u hotelskim sefovima. Makedonija - ne razgovarati na političke teme. Ova upozorenja izdata su na sajtu ovog državnog tela.

Aleksandar Seničić, direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija (JUTA), kaže za Kurir da je zainteresovanost za Egipat i Tunis mnogo opala u odnosu na prošlu godinu zbog terorističkih napada i političkih tenzija.
- Tunis je ranije bio jedna od prvih pet-šest destinacija, a Egipat je u proseku posećivalo oko 40.000-50.000 ljudi. U našoj poslednjoj anketi, u kojoj je učestvovalo oko 40.000 osoba, za prvu destinaciju opredelilo se tek jedan odsto građana, a za Egipat svega četiri odsto - objasnio je Seničić.

Učestale provale

On je dodao da bi u grčkim apartmanima ljudi trebalo da povedu računa o ličnim stvarima zbog učestalih provalnih krađa, kao i na plaži. Pored toga, savet za žene koje letuju u arapskim zemljama jeste da povedu računa o doličnom oblačenju na javnim mestima, a da putnici obrate pažnju na saobraćajne propise i mesta gde parkiraju svoja vozila u Hrvatskoj.
- Trebalo bi da uzmu i polisu osiguranja, koja košta jedan evro po danu i može da se obezbedi u bilo kojoj turističkoj agenciji ili osiguravajućoj kući - savetuje direktor JUTA.