VAŽNO JE DA ZNATE: Bez depozita ne izdajte stan!
Nikolićima podstanarka duguje 11.500 evra, a oni joj ne mogu ništa. Međutim, Katarina Lazarević, vlasnica agencije za nekretnine, kaže da do ovakvog problema ne bi došlo da su stanodavci bili pažljiviji.
Obilazak stana
- Kako je uopšte došlo do tako velikog duga? Ako svakog meseca stanodavac dolazi po račune i kiriju, ovako nešto ne bi moglo da se dogodi. Podstanar bi mogao jedan mesec da izbegne da plati, drugog bi već dobio otkaz - kaže Lazarevićeva.
Ona objašnjava da stanodavac prilikom izdavanja nekretnine obavezno mora da sklopi ugovor, koji čak, prema zakonu, ne mora da bude overen.
Mnogo rupa
- Tako će se precizirati svi detalji. Stanodavac obavezno treba jedan ključ da zadrži za sebe i da ugovorom obezbedi mesečni obilazak stana i preuzimanje plaćenih računa za komunalije. Pored kirije, treba da se uzme i depozit kao garancija da će stan biti ostavljen u stanju u kom je preuzet. Treba popisati i sve aparate u stanu - kaže ona.
Izdavanje stanova je definisano Zakonom o stanovanju, ali stanodavci godinama insistiraju da se donese poseban zakon o davanju stanova u zakup. Kako tvrde, aktuelni zakon ima dosta rupa, na štetu stanodavaca.
S druge strane, advokat Mirko Mirković iz udruženja podstanara Velegrad kaže da su podstanari neuporedivo više ugroženi od stanodavaca.
- Stanodavci često neće da prijave podstanare na adresi, odbijaju da zaključe ugovor i ne daju im zakonski rok za iseljenje od 90 dana nego ih odmah iseljavaju - kaže on.
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore