Prednacrt građanskog zakonika predviđa i da se detetu ne može zabraniti izlazak iz kuće, a ko ne bude ispunjavao obaveze, biće lišen starateljstva

BEOGRAD - Detetu smete da kupite mobilni telefon, ali kasnije mu ga ne smete oduzeti!
Da, da, roditelji, dobro ste pročitali! Ma šta da je dete skrivilo, nećete smeti da reagujete na taj način. A nećete smeti ni da im zabranite izlazak iz kuće! Za one koji se sada krste i levom i desnom samo ćemo još napomenuti da biste u protivnom kršili slobodu kretanja i komunikacije! Takođe, roditelji se obavezuju da decu već od pete godine obavezno informišu o homoseksualnosti, a ukoliko krše obaveze regulisane zakonom, mogu biti lišeni starateljstva!

Prisilni abortus

To su samo neki detalji iz Prednacrta građanskog zakonika, o kojem je juče počela javna rasprava na Pravnom fakultetu u Beogradu, a o tim detaljima je vođeno najviše polemike. Andrej Fajgelj, doskorašnji direktor Kulturnog centra Novog Sada i otac četvoro dece, prvi je negodovao nazivajući pojedine predloge „pravim hororom“ za srpske porodice.
- Prednacrt ovog zakona mnoge roditelje je baš uplašio i zgrozio. Ostavljati mogućnost za masovno oduzimanje dece i davati državi pravo na to je zastrašujuće. Da detetu ne smemo kao roditelji da kažemo: „Ne smeš da izađeš iz kuće“ ili „Ne možeš više da koristiš mobilni telefon“, jeziva su rešenja. Ipak, najgori horor od svega je uvođenje kategorije prisilnog abortusa. Po tome bi lekar, ukoliko na ultrazvuku ustanovi da plod nije zdrav, da ima Daunov sindrom recimo, mogao od nadležnih službi da dobije zahtev za prisilni abortus - upozorio je Fajgelj, koji je osudio i zabranu telesnog kažnjavanja dece.
Profesorka porodičnog prava Olga Cvejić odmah ga je demantovala.

Smanjenje nasilja

- Prekid trudnoće će ostati dobrovoljan, službe ga mogu predložiti, ali samo je majka ta koja može odlučiti da li će abortirati ili ne. Te vaše izjave su tako uprošćene, neizbalansirane i izdramatizovane, s popularnim senzacionalističkim reagovanjima - rekla je Cvejićeva.

Ona je objasnila da je u slučaju kršenja prava deteta ukidanje roditeljskog prava poslednja mera:
- Mi time želimo da smanjimo nasilje, a ne da oduzimamo decu. Kad je reč o surogat majčinstvu, time nastojimo da pomognemo onima koji žele a ne mogu da imaju decu.
nikola-selakovic.jpg
Zorana Jevtić 

Nikola Selaković
GEJ ZAJEDNICA NIJE PORODICA

Javnu raspravu o Prednacrtu građanskog zakonika Srbije juče je otvorio ministar pravde Nikola Selaković, koji je rekao da je ovo možda i najveći zakonodavni poduhvat u istoriji Srbije od 1844, kad je Kneževina Srbija donela Građanski zakonik. Na pitanje šta misli o vanbračnoj zajednici istopolnih partnera, kaže:- Trudim se da razmišljam hladne glave. Životna i pravna potreba postoji, ali nemojte vanbračnu istopolnu zajednicu izjednačavati s porodicom. To nije isto. Tekstovi u medijima su druge važne delove ovog zakonika bacili u senku. Porodica je zajednica koja ima za cilj produžetak vrste, a ovo je samo pravna regulacija.

O PREDNACRTU GRAĐANSKOG ZAKONIKA


1. Javna rasprava o Prednacrtu građanskog zakonika trajaće narednih godinu dana

2. Rasprava bi trebalo da opredeli stavove društva i stručne javnosti o nizu novina koje se pominju u predlozima, a između ostalog o opravdanosti uvođenja eutanazije i surogat materinstva i pravnom regulisanje istopolnih vanbračnih zajednica

3. Komisija za izradu građanskog zakonika sastavljena je od profesora univerziteta i naučnih radnika, sudija Vrhovnog kasacionog suda, advokata, predstavnika državnih organa i drugih istaknutih stručnjaka

4. Javnu raspravu podržao je Program za pravne i pravosudne reforme u Srbiji Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju (GIZ)