Svetska organizacija za zaštitu ljudskih prava iznela teške i lažne optužbe na račun Srbije koje demantuju i izbeglice koje su trenutni spas od rata pronašle kod nas

BEOGRAD - Iako je Mađarska definitivno odlučila da podigne zid prema Srbiji i zabrani ulazak ilegalnim migrantima, u celoj priči je naša zemlja na kraju ponovo označena kao glavni krivac.

Amnesti internešenel, svetska organizacija za zaštitu ljudskih prava, optužila je Srbiju za neljudski tretman prema migrantima koji prolaze kroz našu zemlju na putu ka EU!
- Hiljade izbeglica, migranata i tražilaca azila, uključujući i decu, izložene su nasilju i ucenama od strane vlasti i kriminalnih grupa na Balkanu, a sistem azila EU sramotno ih je izneverio i ostavio zarobljenim u Srbiji i Makedoniji - navodi AI u svom krajnje izvitoperenom izveštaju baziranom na rezultatima četiri istraživačke misije u Srbiji, Mađarskoj, Grčkoj i Makedoniji sprovedene od jula 2014. do marta 2015.

Navodna korupcija

Intervjuisano je više od stotinu ljudi koji su svedočili da ih je srpska policija gurala, šamarala, šutirala i tukla blizu granice s Mađarskom. Jedan Avganistanac je tvrdio da je batine dobila i žena u petom mesecu trudnoće.

- Mnogi su prinuđeni da plaćaju mito, a jedan svedok je ispričao da je pripadnik granične policije u Srbiji pretio da će s mađarske granice vratiti celu njegovu grupu ako svi ne plate po 100 evra - navodi AI, dodajući da su oni koji odu u Mađarsku suočeni sa daljim kršenjima njihovih prava, policijskim zadržavanjem u „degradirajućim uslovima“ i maltretiranjem.

U MUP Srbije oštro demantuju navode iz izveštaja Amnesti internešenela:
- Dosad nije bilo nijedne pritužbe ili predstavke kada je reč o postupanju policije prema migrantima. Naprotiv, UNHCR je nedavno pohvalio MUP i odnos srpske policije prema migrantima koji kroz Srbiju idu ka trećim zemljama.
migranti-azilanti-izbeglice-beograd.jpg
Aleksandar Jovanovic Cile 


Nema nasilja

I Vladimir Petronijević iz nevladine organizacije Grupa 484 kaže za Kurir da se migranti nisu žalili na nasilje:
- Migranti se u poslednje vreme više žale na tretman koji imaju u Bugarskoj i Mađarskoj, nego na položaj u Srbiji. U razgovoru s njima nismo se susretali s optužbama za fizičko nasilje, ali jesu iznosili tvrdnje da im je traženo mito.

Sve ono što AI pokušava da nam svali kao krivicu, demantuju i sami migranti, koji su trenutni spas potražili u Srbiji.

Reč azilanata

Sadeji Ahemdžli (24), Avganistan

Pobegao sam od rata. Samo prolazim kroz Srbiju i idem da tražim bolji život u Nemačkoj. Ovde nisam imao problema, policija je korektna. Jedino je problem što sam dobio dozvolu da ostanem samo 72 sata, nemam para za hotel i spavam u parku.

Muhamed Farid Marzaj (26), Avganistan

Bugarski policajci su nas mučili. Uzeli su nam novac, satove, sve vredno što smo imali. Udarali su nas. Srpska policija nije takva. I ne traži nam novac.

Zejauli Amiri (30), Avganistan

Srpski policajci se dobro ponašaju prema nama, za razliku od bugarskih. Jedino što nas teraju iz parka, a mi nemamo novca za hotel i nemamo gde drugde da spavamo dok smo ovde. Inače, putujem u Nemačku.

Aman Anaš (20), Sirija

U Srbiji su svi dobri prema nama. Nemam zamerku. Putujem za Nemačku, neću još dugo ostati u vašoj zemlji.

Brankica Janković
POVERENICA ZA ZAŠTITU RAVNOPRAVNOSTI

Dosad nismo imali pritužbe na nasilje, a migranti su se najviše žalili na sporost procedura. Ukoliko je istina da su izloženi nasilju, smatram da je to nedopustivo. Srbija mora da poštuje ljudska prava migranata.

Meho Omerović
SKUPŠTINSKI ODBOR ZA LJUDSKA PRAVA

Posle desetina hiljada migranata koji su prošli kroz Srbiju, nekorektno je i netačno tvrditi da su izloženi nasilju na osnovu izjava njih nekoliko koji su imali problema. Izgleda da je veći problem što su se pojedini suočili sa korupcijom nego 174 kilometra duga ograda koju gradi članica EU.

Radoš Đurović
CENTAR ZA ZAŠTITU I POMOĆ TRAŽIOCIMA AZILA

Ne postoji sistemsko nasilje. Policija nema instrukcije da nasilno postupa i tu je, dakle, reč o nekim pojedincima koji tako postupaju. Migranti imaju neregulisan položaj i zato postaju lak plen za neke ljude

Nije im prvi put
OPTUŽIVALI NAS I ZA ROME

Poslednji izveštaj nije prvi put da AI paušalno optužuje Srbiju. Tako je bilo i 1999, kada je ta organizacija učestvovala u kampanji nakon ubistva Albanaca u selu Račak, što je kasnije bio neposredni povod za bombardovanje SR Jugoslavije. Ozbiljne optužbe AI je iznosio proteklih godina na račun Vlade Srbije i povodom raseljevanja Roma, ali i navodnog jačeg uticaja vlasti na medije.

Briga za migrante
SMEŠTAJ ZA 300 LJUDI

Da Srbija brine o migrantima pokazuje i činjenica da će danas u Preševu biti otvoren kolektivni centar za privremeni prihvat i smeštaj migranata kojima je Srbija usputna stanica na putu ka EU. Centar će otvoriti Hans Fridrih Šoder, šef predstavništva Visokog komesarijata UN za izbeglice u Srbiji, i Aleksandar Vulin, predsednik Vladine Radne grupe za rešavanje problema mešovitih migracionih tokova. Centar će primati do 300 migranata.