Prema procenama Centra za razminiranje, preostali problem kasetne municije u Srbiji je na 3,7 miliona metara kvadratnih

BEOGRAD - Ni posle 15 godina od NATO agresije Srbija nije očišćena od kasetnih bombi.

Tokom bombardovanja je na našu zemlju bačeno više od hiljadu kasetnih bombi, sa oko 350.000 projektila, a u nekim mestima one su i danas velika opasnost za građane. U prethodnih 12 godina kasetna municija čišćena je na 71 sumnjivom području ili oko 22 miliona kvadratnih metara i tom prilikom je uništeno više od 2.400 komada bombi.
- Prema procenama Centra za razminiranje, preostali problem kasetne municije u Srbiji je na 3,7 miliona metara kvadratnih u opštinama Sjenica, Tutin, Bujanovac, Niš i na vrhu Kopaonika. Svaka bomba, mina ili bilo koje drugo eksplozivno sredstvo je opasnost za ljudski život sve dok se ne pronađe i uništi - kaže za Kurir Dejan Ivanović iz Udruženja Podrška. Prava. Pristup.

On dodaje da tačan broj žrtava od kasetnih bombi nije poznat, ali da je, prema nekim istraživanjima, tokom i posle rata život izgubilo više od 100 ljudi.

Današnji dan se obeležava kao početak primene Konvencije o zabrani kasetne municije, ali Srbija, iako žrtva kasetnih bombi, još nije pristupila konvenciji. Po tome je jedinstvena u regionu.
- Iznenađuje me i buni što Srbija još uvek nije pristupila konvenciji o zabrani kasetne municije iako je zemlja koja je najugroženija po pitanju kasetnih bombi u regionu - kaže Ivanović.

(B. K.)