„Ovde više nema bebe“, rekla je doktorka Amini (25), koja je izbegla iz Sirije kako bi spasla nerođeno dete

BEOGRAD - Pobegla sam iz Sirije da spasem ćerku, sebe i bebu koju čekam, počela je da priča novinarki Kurira mlada Sirijka Amina (25), dok je u kampu za migrante u Kanjiži čekala Hitnu pomoć da je pregleda.

Ona je bila jedna od 900 izbeglica koje su tog dana, do 16 sati, stigle u gradić kod granice sa Mađarskom. U kampu, u kom svakog dana boravi oko 1.000 migranata, nema dežurnog lekara, već Hitna pomoć dolazi po pozivu. Ovaj je bio hitan. Amina (prezime poznato redakciji, prim. aut.) žalila se na mučninu i bolove u stomaku, a bila je u četvrtom mesecu trudnoće.

Pregled na radnom stolu

- Ta beba mi je poslednja uspomena na stradalog muža. Imamo i ćerkicu, a on je želeo da drugo dete bude sin. Mislim da će biti i nazvaću ga po suprugu - priča Amina na tečnom engleskom. Na svom putu pešačila je čak dva dana, zbog čega, pored bolova u stomaku, ima i rane na nogama.

Hitna pomoć došla je u roku od pet minuta. Dve doktorke, Mađarice, koje inače slabo govore i srpski, zamolile su novinarku Kurira da u toku pregleda bude prevodilac. Aminu su pregledale u maloj kancelariji radnika u kampu, na stolu pored kompjutera.
- Ovde više nema bebe. Ona skoro da uopšte i nema stomak. Neuhranjena je, nije smela toliko da pešači. Najbolje je da potraži lekarsku pomoć čim pređe mađarsku granicu - rekla je doktorka, očekujući da sve to prevedem Amini, koja je već počela da plače.
- Da li sam izgubila bebu?! Reci doktorki da osećam neke pokrete u stomaku! - zavapila je Sirijka.

Novinarka nije imala srca da joj kaže. To je prepustila lekarima u Mađarskoj, gde se uputila samo pola sata nakon pregleda. Umorna i uplakana.

Pretučen zbog Hitlera

U kampu je najviše bilo porodica sa bebama i decom. Međutim, tu su se zadržavali svega dva do tri sata, koliko im je trebalo da odmore pod razapnutim šatorima i operu na obližnjoj česmi. Na svakih pola sata ispred kampa stizali su autobusi za prevoz do mađarske granice. Čim bi vozač svirnuo, nastajao bi stampedo.
- Mađarski policajac istukao me je iz čista mira. Kada sam ga pitao zašto, on me je pogledao i rekao „zato što podržavam Hitlera“ - ispričao je Avganistanac Fahim Mažid, koga su vratili sa granice.
ivica-dacic.jpg
Foto: Dado Đilas

Problemi Ivica Dačić zahteva od EU akcioni plan
LAKO JE PRAVITI PROBLEME, A DA CENU PLAĆA SRBIJA

Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić poručio je da EU, koja traži od Srbije i zemalja regiona da naprave akcioni plan u vezi sa migrantima, treba najpre da napravi svoje akcione planove.
- Pošto ga vi u Evropi nemate, najveći teret ćemo platiti mi i toga smo svesni - naglasio je on i dodao:
- Lako je praviti probleme u drugim delovima sveta, a da cenu plaćamo mi. Mi nismo krivi za probleme u zemljama porekla.

patrijarh-irinej.jpg
Foto: Beta

Apel SPC
POMOZITE BESKUĆNICIMA

Srpska pravoslavna crkva na čelu sa patrijarhom Irinejom saoseća sa stradalnicima iz Sirije, Iraka i drugih država i poziva državne vlasti i građane da nastave da im pružaju pomoć - saopštila je SPC. SPC poziva da se za prikupljanje pomoći migrantima obraćate na telefon (+38111) 36 72 971.

Zarađuju na nesreći
PLJESKAVICA DUPLO SKUPLJA

Na štandovima sa hranom i pićem ispred kampa, kojima je opština Kanjiža dala dozvolu za rad, prodaju se pljeskavice i sokovi. Dva litra „koka-kole“ košta dva evra, isto kao i jedna pljeskavica, što je skoro dvostruko više od regularne cene. Naplata se vrši i u dinarima i u evrima.