SOS linija za nasilje u školama dobila 42 savetnika
BEOGRAD - Savetnicima koji će raditi na SOS telefonskoj liniji za prijavljivanje nasilja u školama danas su u Vladi Srbije uručeni sertifikati za rad.
Ministar prosvete i nauke Žarko Obradović uručio je sertifikate za 42 savetnika, koji su po struci psiholozi i pedagozi, a koji će pomagati deci i roditeljima da se izbore sa problemima nasilja u školama.
"Svesni smo da nasilje u školama postoji kao deo opšteg stanja u društvu. Nažalost, još uvek problem nasilja u školama postoji, u manjoj meri nego ranije, ali još uvek na nivou i obimu koji nas ne čini zadovoljnim", rekao je Obradović pre uručenja sertifikata.
Prema njegovim rečima, potrebno je još dosta stvari da se učini kako bi bili sigurni da je svaka škola u Srbiji bezbedna i da je svako dete zaštićeno od raznih oblika nasilja."Naš stav je da svaki slučaj nasilja treba odmah da bude evidentiran kako bi se predupredile još pogubnije posledice koje proističu iz pokušaja zataškavanja. Jedna od pojedinačnih mera je uvođenje posebne SOS linije za prijavu nasilja u školama", rekao je Obradović.
Ministar je kazao da savetnici na SOS liniji moraju aktivno da slušaju i uvažavaju sagovornike."Savetnik je u obavezi da odmah obavesti inspekciju kada su u pitanju svi oblici nasilja, beleže potrebne informacije i to šalju jedinici za prevenciju", rekao je Obradović.
Načelnik prosvetne inspekcije Velimir Tmušić kazao je da je od 8. decembra 2011. godine, od kada je uvedena SOS linija za sprečavanje nasilja u školama, primljeno nešto više od 830 poziva."Najčešće su zvali roditelji i učenici, a najveći broj prijava se odnosio na verbalno vršnjačko nasilje, a nakon toga na fizičko. Oko 20 odsto poziva koje smo primili nisu dobronamerni, kao ni u našoj nadležnosti", kazao je Tmušić.
Zamenica direktorke Unicefa u Srbiji Lesli Miler, uz čiju je finansijsku podršku realizovan projekat SOS telefonskih linija za prijavu nasilja, istakla je da je postupanje prema deci s poštovanjem jedini način da im se pomogne da odrastu u normalne ljude i da se stvori jedno bolje društvo.
Pozivi na SOS telefon 0800-200-201 za prijavu nasilja u školama su besplatni. Služba za prijavu radi od 8.30 do 16.30.
"DANAS SU POKUŠALI DA SPREČE DA PENZIONERI U SRBIJI DOBIJU POVIŠICU U DECEMBRU" Vučić o opoziciji: Možete misliti kakva bi to katastrofa bila