U trenutku kada se Evropa deli u dva tabora - jedan koji želi da pomogne izbeglicama sa ratom zahvaćenih područja Bliskog istoka i Afike i one koji pokušavaju da ih zastraše i da ih se otarese - Beograd je sačuvao deo svog kosmopolitskog duha, piše Noje cirher cajtung

BEOGRAD - U reportaži koja se posebno bavi humanim odnosom Srbije prema izbeglicama, autor Andreas Ernst između ostalog piše:

"Naravno da ima taksista koji smatraju da se iza dolaska izbeglica krije pakleni plan širenja bolesti, kao i da je to delo Amerikanaca ili Islamske Države. Ali, generalno gledano, u narodu preovladava opušten i saosećajan stav”. Mnogi Beograđani, kako se navodi, i zbog ranijih kontakata sa izbeglicama znaju šta znači biti proteran. “A grad je, i pored radikalnog nacionalizma iz devedesetih, sačuvao deo svog kosmopolitskog duha. Kontakt sa strancima i ljudima drukčije boje kože ovde, zahvaljujući ranijem članstvu u socijalističkom pokretu nesvrstanih, ima određenu tradiciju“, navodi se u reportaži iz srpske prestonice, preneo je Radio Dojče vele (DW).

"No, odlučujuće je", piše dalje ovaj list, "to što je vlada utvrdila jasnu liniju kada je reč o postupanju sa izbeglicama. Kako navodi, premijer Aleksandar Vučić je shvatio da će Srbija pozitivno da se izdvoji od svojih suseda ako se prema izbeglicama bude odnosila pristojno. “

Čak i bulevarska štampa donosi priče o sudbini izbegličke dece. To utiče na percepciju izbeglica u društvu. Na njihovo prisustvo se ne gleda kao na pretnju, već više kao na povod da se dokaže balkansko gostoprimstvo”, navodi list.