Uvek smo znali da nas prate, ali sad znam da znaju čak i koju pastu za zube koristim, rekao je Henrik Kaufholz, koji je kao i ostali učesnici poručio da novinari moraju biti oprezni ali istrajni u borbi za slobodu medija

Sloboda, bilo koja pa i medijska, ne dobija se preko noći, a u borbi protiv pritisaka potrebno je da se ujedine novinari širom sveta, zaključak je Njuzvikove konferencije o slobodi medija koja je okupila više od 30 medijskih stručnjaka.
Iako suprotstavljenih stavova po različitim pitanjima, različitih iskustava i uglova, svi učesnici složni su u jednom: nema odustajanja iako se ta bitka ne može nikada dobiti.

Portparol Džulijana Asanža i Vikiliksa Kristin Hrafnson pozvao je novinare na ujedinjenje iako je, kako je rekao, ovaj rat utopija.

"To je bitka, i potrebno je da se svi novinari, širom sveta, ujuedine jer se opasnosti ne smanjuju već su u porastu. Potrebno je voditi bitke na svim frontovima."

Odgovor na stereotipe o novinarima da su uvek na oprezu, gotovo paranoični, dao nam je Henrik Kaufholz, predsedavajući Evropskog centra za medijske slobode.

"Uvek smo znali da nas prate, ali sad znam da znaju svaki korak, čak i koju pastu za zube koristim", rekao je Kaufholc.

Gevin Mekfajden, direktor Centra za istraživačko novinarstvo iz Velike Britanije dao je jednostavnu i direktnu definiciju slobode kojoj težimo, ali i konkretne instrukcije za zaštitu izvora

"Medijska sloboda je mogućnost da novinar izvesti o onome što je video, a da to bude bez uticaja sa strane - bez političkih problema, bez ekonomskih problema i bez uredničke gluposti. Najveći problem je u tome što moderne države sve kontrolišu. Prisluškuju šta i kome ste rekli, šta su vam na to odgovorili, a to je veoma opasno. Novinari moraju da budu orezni i da zaštite svoje izvore i njihove porodice. To bi značilo da vode računa o tome šta pričaju telefonom, da li uopšte da pričaju telefonom, šta pišu u mejlovima i da koriste šifrovane izraze.

Saša Janković, zaštitnik građana je na pitanje šta mu prvo padne na pamet kada govorimo o slobodi štampe, kao iz topa odgovorio "autocenzura", kao posledica višegodišnjih pritisaka.

"Bitka za slobodu medija se ne može dobiti jer joj nema kraja. Ona se vodi svakodnevno, a onog trenutka kad pomislite da ste dobili tu bitku, na putu ste da je izgubite. Nijedna sloboda, pa ni medijska, se ne dobija na srebrnom tanjiru. Moramo biti spremni da za nju ustanemo, ne samo na Tviteru, već na svaki mogući način."

Zakazali smo kao društvo, zaključak je Rodoljuba Šabića ali, kako kaže, ne samo na polju medija.

"Kad se čovek seti planova iz 2000. godine, i snova koje smo tad sanjali, čak vidite i da to što se s medijima desilo i nije najstrašnije.
Ipak, potvrda da smo na dobrom putu stiže iz Njujorka, od Rosa Šnajdermana, urednika u Njuzviku."Po onome što sam video, mogu reći da je srpski Njuzvik uradio sjajne istraživačke tekstove, i moraju da nastave u tom pravcu - da stvari poguraju napred", rekao je Šnajderman