Savet za štampu o autorskim pravima pri prenošenju drugog izvora
Na osnovu članova 22. i 24. Statuta Saveta za štampu i članova 15. i 16. Poslovnika o radu Komisije za žalbe, Komisija za žalbe Saveta za štampu u sastavu: Vlado Mareš, Ivan Cvejić, Tamara Skrozza, Petar Jeremić, Stojan Marković, Zlatko Čobović, Vladimir Radomirović, Nevena Krivokapić, Ivana Stjelja i Dragan Đorđević, na sednici održanoj 24.9.2015. godine, jednoglasno donosi
ODLUKU
Tekstom “Vojska Srbije izgubila spor”, objavljenim 8.juna 2015. godine u onlajn izdanju, dnevni list “Kurir” prekršio je tačku 1. Odeljka IX (Poštovanje autorstva) o obavezi medija i novinara da primenjuju važeće zakonodavstvo o zaštiti autorskih prava i da, kada dobiju dopuštenje za reporodukciju iz drugog izvora, to čine uz uvažavanje autora i uz navođenje izvora.
Nalaže se dnevnom listu „Kurir” da ovu odluku Komisije objavi u svom onjaln izdanju najkasnije sedam dana od dana dostavljanja odluke.
Odluka Komisije biće objavljena i na veb sajtu Saveta za štampu i dostupna javnosti.
OBRAZLOŽENJE
Advokat “Ringier Axel Springera” podneo je žalbu zbog toga što je “Kurir”, kako je nevedeno, neovlašće no preuzeo tekst sa portala “Blic online”, koji js istog dana objavljen i u štampanom izdanju “Blica”. “Skrećemo pažnju da je ‘Kurir’na svojoj iinternet strani objavio navedeni članak u njegovom pretežnom delu, neovlašćeno ga saopštivši bez dozvole autora, bez označenja autora i bez plaćanja autorske naknade”, ističe se u žalbi.
U odgovoru na žalbu, zastupnik “Kurira” naglasio je da je sporni tekst preuzet iz “Blica”, ali da je “Blic” potpisan kao izvor , zbog čega su neosnovane tvrdnje podnosioca žalbe da su povređena autzorska prava i prekršen Kodeks novinara. U odgovoru se takođe ističe i da je “Blic” u više navrata neovlašćeno preuzimao tekstove iz “Kurira”.
Komsija za žalbe je zaključila da nije dovoljno to što je “Kurir” naveo “Blic” kao izvor, već je morao od redakcije “Blica” da traži saglasnost za objavljivanje teksta. Uobičajena praksa među redakcijama jeste da se dozvola ne traži uloliko se preuzima manji deo teksta, odnosno do 30 odsto originalnog teksta. U ovom slučaju tekst objavljen u “Blicu” ima 441 reč, od čega je u “Kuriru” objavljeno 363 reči, dakle znatno više od 30 odsto. Zbog toga je Komisija jednoglasno odlučila da je “Kurir” prekršio odrdbe Kodeksa novinara Srbije koje se odnose na poštovanje autorskih prava.
Beograd, 24.9.2015.
Predsedavajući Vlado Mareš
"DO 31. MARTA GRAĐANI ĆE VIDETI NAJŽEŠĆU BORBU PROTIV KORUPCIJE U POSLEDNJIH 24 GODINE" Vučić: Biće posebni mehanizmi, velike promene u narednih 100 dana