BEOGRAD - Među izbeglicama koje stižu u EU nalazi se 4.000 pripadnika Islamske države.

Ove tvrdnje, iako nisu potvrđene, ne mogu biti ni demantovane, a veliki problem je i to što 90 odsto pristiglih na evropski kontinent nema nikakva dokumenta, rečeno je na tribini „Zapadni Balkan i borba protiv terorizma i nasilnog ekstremizma u vremenu migracija“, koju je uz podršku američke ambasade organizovao Atlantski savet Srbije.

- Njima se uzimaju otisci i oni se fotografišu, ali se ne radi rutinsko upoređivanje podataka - upozorio je Mark van Balen, nekadašnji savetnik FBI i savetnik u MUP Srbije, i dodao da je Srbija danas veliki partner Zapada u borbi protiv terorizma. Prema njegovim rečima, upozorenje o teroristima među izbeglicama stiglo je i od libanskih zvaničnika, ali je brojka koju oni pominju znatno veća od tvrdnji IS.

- Libanski ministar obrazovanja strahuje da je bar dva odsto od 1,1 miliona Sirijaca koji se nalaze u izbegličkim kampovima zapravo pripadnici IS. To je 20.000 ljudi - rekao je Balen.

Međutim, najveći bezbednosni problem za zemlje zapadnog Balkana ne predstavljaju migranti ili oni koji su otišli u džihad, već oni koji su se iz njega vratili, smatra profesor FPN i moderator panela Dragan Simeunović.

- Svaki četvrti borac koji je otišao iz Evrope vratio se. Ne mora ništa da radi, može da utiče na okolinu svojim postojanjem i primerom. Oni su heroji za radikalnu islamsku omladinu - rekao je Simeunović i pohvalio napore Srbije, koja je „munjevito odreagovala na planu zakonodavstva“ kad je reč o onima koji odlaze u druge zemlje da ratuju.
tribina-zapadni-balkan-i-borta-protiv-terorizm-i-ekstremizma.jpg
Dragana Udovičić 


J. Radovanović

Upozorenje
KOSOVO JE MRAČNA TAČKA

- Za razliku od BiH, koja je veoma nadzirana, Kosovo je mračna slika. Kosovo daje najveći broj dobrovoljaca za IS. O svemu se najmanje zna upravo zato što tamo ne postoji takmičenje između Srba, Hrvata i Bošnjaka kakvo postoji u BiH - upozorava Simeunović i dodaje da je veliki broj pokušaja i napada islamskih ekstremista na tlu EU i SAD povezan s ljudima iz BiH i s Kosova.