„Dragulj srpskog novinarstva“ juče objavio više proizvoljnih tekstova o Kuriru, ali se nijednog trenutka nisu setili da pozovu našu redakciju za komentar, dok na naša pitanja ne odgovaraju

BEOGRAD - Iako dnevne novine Politika veoma često pišu, a njihova glavna i odgovorna urednica Ljiljana Smajlović govori o profesionalizmu, predstavljajući se usput kao „list pristojne Srbije“ i „dragulj srpskog novinarstva“, u svom jučerašnjem broju su tekstovima o Kuriru pokazali da su ipak još uvek daleko i od profesionalizma i od pristojnosti.

Oni koji drugima drže lekcije o tome kako treba raditi morali bi da znaju da jedno od osnovnih pravila u novinarstvu nalaže da se mora čuti i druga strana.

Nepotkrepljene tvrdnje

Na to, na kraju krajeva, obavezuje i pristojnost! No, ništa od toga juče nismo pročitali na četiri strane Politike. A nismo ni mogli da vidimo zato što nijedan od novinara „najstarijeg lista na Balkanu“ nije pozvao Kurir kako bi čuo „drugu stranu“, a takođe niko nije poslao nijednu poruku ili mejl s pitanjima. Eto kako radi Politika dok se sve vreme kune u profesionalnost. Za razliku od njihovih tekstova, koji su uglavnom napisani na osnovu proizvoljnih i ničim potkrepljenih tvrdnji, Kurir je prethodnih dana svoje pisanje o katastrofalnom poslovanju kompanije „Politika novine i magazini“ potkrepio brojnim zvaničnim dokumentima.

Istovremeno, Politika je juče pisala i o našim navodnim kršenjima Kodeksa novinara. A ako ćemo o Kodeksu i profesionalnosti, treba imati u vidu da je na račun Politike Savetu za štampu takođe stizao veliki broj žalbi. Međutim, sve one, na neki volšeban način, a najverovatnije zbog različitih pritisaka, skoro nikada ne dolaze na dnevni red Saveta. Razlog za to možda leži u činjenici da je prethodnih godina u radu tog tela učestvovala i Ljiljana Smajlović lično.

Kad će plata

Nezadovoljstvo među zaposlenima u Politici nikada nije bilo veće. Besni su zbog bahatog ponašanja direktorke Mire Glišić Simić, kojoj je samo bitno da sačuva svoje privilegije, astronomsku platu od čak 1,4 miliona dinara i ogromne bonuse, odnosno fotelju.
"Mi, „obični“ zaposleni u Politici imamo, za razliku od top-menadžmenta, samo jednu brigu. Da li ćemo dobiti plate", kaže sagovornik Kurira, koji je iz razumljivih razloga hteo da ostane anoniman, i dodaje da im je najmanje bitno u čijem su vlasništvu, a mnogo više kada će im plate biti bar za dinar veće od potrošačke korpe.

toma-fila.jpg
Foto: Damir Dervišagić