Posle NATO bombardovanja, škola za sveštenike u Prizrenu nakon 128 godina postojanja izmeštena u Niš. Pre četiri godine vraćena je u kosovski grad, ali su uslovi za život i dalje teški
KURIR U PRIZRENU SA ĐACIMA BOGOSLOVIJE: 11 godina od paljevine oseća se miris garežine Foto: Kosovo, Aleksandar Jovanović, NATO, Bogor

PRIZREN - Već četvrta generacija đaka školuje se u prizrenskoj Bogosloviji, koja je 2011. obnovila rad posle dvanaest godina izgnanstva.

Pedesetak mladića iz cele Srbije uči i živi u zgradama čija će obnova uskoro biti završena. Ali kad zbog kupovine ili šišanja treba da odu do grada - zbog bezbednosti s njima polazi i profesor.

Zaveštanjem Sime Andrejevića Igumanova, trgovca iz Prizrena, davne 1871. u ovom gradu osnovana je Pravoslavna bogoslovija da školuje sveštenike, učitelje i sprema studente za Bogoslovski fakultet. Samo su ratovi nakratko ometali i prekidali njen rad, ali je tek posle NATO bombardovanja 1999. godine morala da se iseli u Niš. Pod krovovima njenih zdanja u Prizrenu sklonište su našle izbeglice, a onda je u pogromu 2004. sve spaljeno i uništeno. Tek 2011. Bogoslovija se vratila u svoj grad.
prizren-pravoslavna-bogoslovija.jpg
Foto: Kosovo, Aleksandar Jovanović, NATO, Bogor


Dobacuju im svašta

- Do kraja polugodišta biće završena obnova učionica, internata, biblioteke i kancelarija uprave - kaže za Kurir protosinđel Andrej Dečanac, zamenik rektora.

Do tada, nastava se odvija u skučenim uslovima, a neki đaci smešteni su u višekrevetnim sobama.

Bogosav Timotijević (18) je iz Užica i pohađa četvrti razred. Prva je generacija đaka koja se vratila 2011. Ima odlične ocene i nada se da će dobiti stipendiju za studije teologije.
- Mogao sam da se upišem i u srednju bogoslovsku u Kragujevcu, ali sam ipak izabrao Prizren. To je poseban, carski grad - kaže.

Đaci imaju telefonsku vezu s roditeljima. Od vršnjaka iz ovog grada doživeli su da im dobacuju pogrdne rečenice. Na sreću, ozbiljnijih incidenata nije bilo.
prizren-pravoslavna-bogoslovija.jpg
Foto: Kosovo, Aleksandar Jovanović, NATO, Bogor


Humanitarac Đuzepe

- Đake ne puštamo same u grad iz predostrožnosti. Ipak su to deca koja su nam poverena... A mi smo zahvalni sugrađanima Prizrencima i lokalnim vlastima na podršci u ovim vremenima - napominje protosinđel Andrej.

Od njega doznajemo da je obnova Bogoslovije počela novcem koji joj je darovao jedan Italijan, katolik, Đuzepe Tore. On nikada nije bio na Kosovu, ali je od prijatelja, pripadnika Kfora, slušao o stradanju pravoslavnog življa, pa je poslao 100.000 evra Bogosloviji.
- Preminuo je i mi se molimo za njegovu dušu - kaže protosinđel Andrej.

prizren-pravoslavna-bogoslovija.jpg
Foto: Kosovo, Aleksandar Jovanović, NATO, Bogor

Oživela Crkva Bogorodice Ljeviške
OSEĆA SE MIRIS GAREŽI

Crkva Bogorodice Ljeviške iz 14. veka u pogromu marta 2004. delimično je spaljena. Dve godine kasnije stavljena je na Uneskovu listu svetske kulturne baštine. Danas, 11 godina kasnije, pod njenim svodovima oseća se miris gareži. Albanci su ispred oltara zapalili automobilske gume i naftu.
- Važno je da je crkva sada živa - kaže jerej Ðorđe Stefanović.