IŽIVLJAVANJE ĐAKA: Sipali mu deterdžent u oči i pretili silovanjem sestre
Poslednje u nizu za koje se saznalo jeste surovo maltretiranje 17-godišnjeg M. M., učenika srednje tehničke škole „Mileva Marić“ u Titelu, koga su vršnjaci tukli, vređali, a prošle nedelje mu bacili i deterdžent u oči.
- M. M. trpi nasilje još od osnovne škole. Dečak iz razreda ga je, osim verbalno, na račun njegove gojaznosti, maltretirao i fizički - šutirao, udarao i čak ubadao čiodama. Zlostavljanje M. M. nastavilo se kada su nasilnik i on upisali isti smer u srednjoj školi. Prve godine nije bilo problema, ali već sledeće jeste jer se udružilo nekoliko đaka koji su zajednički nastavili da ga maltretiraju. Jednom su ga čak gurnuli s prvog sprata na stepenište i pretili da će mu silovati sestru i majku - priča jedan od zaposlenih iz ove škole koji je insistirao na anonimnosti.
Kako kaže, nasilje je kulminiralo kada su mu prošle nedelje bacili deterdžent u oči i skidali mu pantalone. M. M. nije pružao otpor. Njegovi roditelji tražili su rešenje od škole, a pošto ga nisu dobili, podneli su prijavu policiji.
Uveli video-nadzor
Direktorka Jadranka Pešti izjavila je za RTV da će učiniti sve da zaštiti M. M. i da vaspitnim i obrazovnim merama izmeni ponašanje đaka za koje se utvrdi da su bili nasilni. U cilju veće bezbednosti u školu su uvedeni video-nadzor i dežurstva nastavnika. Ipak, ona juče nije želela da govori o ovom brutalnom nasilju među učenicima.
- Odgovore možete dobiti pismenim putem, i to u ponedeljak. Takva je praksa i zaista ne mogu o ovome da govorim telefonom. Sada sedam u automobil i krećem na put - rekla nam je Peštijeva.
Školski psiholog Branka Tišma kaže za Kurir da je naročito opasno što su svi postali tolerantni na prve oblike nasilja, pa se zlostavljanje više ne prepoznaje na vreme.
Nije smešno
- Prvi oblici nasilja karakterišu se kao dečje šale i nestašluci i služe kao opravdanje bilo kod roditelja, bilo u školi. A kada se nasilje ne prepozna na vreme, onda se propuste prvi važni koraci u rešavanju problema. Takav je slučaj bio i sa ovim dečakom. Nije bezazleno kada se deca dugo žale da imaju problema s vršnjacima i da ono što možda na prvi pogled deluje kao šala nije smešno za onoga ko to mora da trpi sve vreme - poručuje Tišma.
Slučaj Alekse Jankovića
USKORO ZAKON PROTIV VRŠNJAČKOG NASILJA?
Slučaj tragično preminulog 14-godišnjaka Alekse Jankovića vraćen je u žižu javnosti, a sa njim i, u Srbiji retko spominjana, tema vršnjačkog nasilja i inicijativa za Aleksin zakon. Aleksa Janković izvršio je samoubistvo pre četiri godine, nakon višemesečne fizičke i psihičke torture koju je doživljavao u školi „Sreten Mladenović Mika“ u Nišu. Nakon zaboravljene inicijative za uvođenje „Aleksinog časa“, pojavila se inicijativa za usvajanje Aleksinog zakona, koji bi regulisao borbu protiv vršnjačkog nasilja.
Hronologija
DECA SVE BRUTALNIJA
- novembar 2014 - Dvanaestogodišnjeg N. K. iz Zemuna bez razloga pretukao dve godine stariji drugar iz škole
- septembar 2015 - Tri srednjoškolke prebile drugaricu u Kruševcu zbog ekstravagantnog oblačenja i nadograđenih noktiju
- septembar 2015 - U Ekonomsko-trgovinskoj školi u Vranju nekoliko đaka fizički napalo i pretuklo učenika četvrtog razreda
- oktobar 2015 - Sedmogodišnjakinja iz Bačke Palanke povređena u tuči s vršnjakinjama, od kojih joj je jedna gasila cigarete po vratu
- oktobar 2015 - Dvojica učenika OŠ „Đura Jakšić“ u Paraćinu maltretirali dečaka, terali ga da pije vodu iz pisoara i prisilno ga ošišali
"BIĆE TO NAJŽEŠĆA BORBA PROTIV KORUPCIJE, STUDENTIMA NE ZAMERAM NIŠTA" Predsednik Vučić: Izborićemo se za normalnu Srbiju, prelazne vlade neće biti