Nemamo prava da sada kada imamo povećane kapacitete i kada je nivo lečenja na najvišem mogućem nivou, angažujemo privatne ustanove, osim u slučaju da se prepune svi kapaciteti u državnim, rekla je Portparol RFZO Sanja Mirosavljević

BEOGRAD - Udruženje bubrežnih bolesnika i invalida na kućnoj dijalizi najavilo je da će protestovati ukoliko Republički fond za zdravstveno osiguranje (RFZO) tim pacijentima ponovo ne omogući dijalizu u privatnim centrima.

Istovremeno, predstavnici RFZO navode da su prošireni kapaciteti u državnim ustanovama i da, za sada, nema potrebe da pacijenti idu na dijalizu u privatne centre.

Kako je rekao predsednik Udruženja Zvonko Petrović, pacijenti su u februaru dobili telegrame od Fonda u kojima su obavešteni da više na dijalizu neće ići u privatne centre kao do tada, već da će biti upućeni u državne ustanove, kao i da će im prevoz do tamo obezbediti Hitna pomoć.

On je kazao da je za te pacijente prevoz obezbeđen, ali da je problem to što do novog mesta lečenja moraju da putuju i po četiri sata, ukazujući da sada u državnim ustanovama ipak nemaju isti kvalitet terapije kao što su imali u privatnim centrima.

Kako je objasnio Petrović, u državnim ustanovama nemaju terapiju "eritropoetinom" kojim se pacijentima reguliše krvna slika, odnosno nivo hemoglobina, a tu terapiju, kako je naveo, redovno su dobijali u privatnim ustanovama.

On je ukazao da bi takvim pacijentima ubrzo moglo da se pogorša zdravstveno stanje i da će zato ukoliko im Fond ponovo ne odobri lečenje u privatnim centrima, zatražiti pomoć i obavestiti o tome ambasade Švedske i Nemačke, budući da su firme iz tih zemallja uložile značajna sredstava za otvaranje dijaliznih centara u Srbiji. Istovremeno, predstavnici RFZO navode da su prošireni kapaciteti u državnim ustanovama i da nema potrebe da pacijenti idu na dijalizu u privatne centre, u kojima jedan dijalizni tretman košta Fond 105 evra, dok je u državnoj ustanovi oko 70 evra, u zavisnosti od tipa dijalize.

Portparol RFZO Sanja Mirosavljević rekla je da je Zavod samo u prošloj godini za dijaliziranje pacijenata i propratne terapije izdvojio gotovo cetiri milijarde dinara.

"Nemamo prava da sada kada imamo povećane kapacitete i kada je nivo lečenja na najvišem mogućem nivou, angažujemo privatne ustanove, osim u slučaju da se prepune svi kapaciteti u državnim", kazala je ona dodajući da će ako se ukaže potreba ponovo biti omogućeno lečenje u privatnim.

Mirosavljevićeva je kazala da je samo na neophodne lekove koje koriste pacijenti na dijalizi (eritropoetin) u prošloj godini RFZO izdvojio skoro 500 miliona dinara.

Godišnje se u Srbiji dijalizira preko 4.500 pacijenata, a svake godine broj pacijenata na dijalizi se povećava.

"Poslednjih godina podignut je standard dijaliziranja, obnovljeni su i prošireni kapaciteti, zaposleno novo zdravstveno osoblje i otvoreni novi dijalizni centri, omogućeni dobri aparati i savremena terapija", kazala je Mirosavljevićeva.

Ona je navela da su povećani kapaciteti u ustanovama u planu mreže i da je u KBC "Dragiša Mišović" nedavno otvoren najsavremeniji dijalizni centar, odnosno renoviran je stari pa se u dve smene, na 68 novih mesta može obavljati dijaliza pacijenata.

U Lazarevcu je kapacitet proširen za novih 30 mesta, u KBC "Zemun" za šest, na VMA za 16, dok će Barajevo, Obrenovac i Mladenovac dobiti ukupno osam novih mesta.

Više od 100 novih mesta je prošireno samo u Beogradu, u Vojvodini 43 nova mesta, a i Niš će, takođe, za nekoliko meseci kada se završi adaptacija prostora, značajno proširiti kapacitete, kazala je Mirosavljevićeva.