OBAVEZNA PRAKSA 6 MESECI: Usvojene izmene Zakona o zdravstvenoj zaštiti
Prema usvojenim rešenjima, pripravnički staž za zdravstvene radnike sa visokom stručnom spremom i za zdravstvene radnike i saradnike sa višom, odnosno srednjom stručnom spremom, iznosiće šest meseci, a za zdravstvene saradnike 12 meseci.
Do sada su stomatolozi i farmaceuti imali obaveznu praksu u trajanju od 12 meseci. Nova rešenja regulišu i status zdravstvenih radnika, na način da će taj status u buduće imati i nastavnici ili saradnici fakulteta zdravstene struke koji izvode nastavu iz kliničkih predmeta i nastavnici i sradnici fakulteta koji ne izvode nastavu iz kliničkih predmeta, a pružaju zdravstvenu uslugu u zdravstvenim ustanovama.
Usvojenim zakonom se uređuje postupak za dobijanje, obnavljanje, oduzimanje licence i polaganje licencnog ispita ukoliko zdravstveni radnik nije stekao dovoljan broj bodova iz programa edukacije. Omogućava se zdravstvenom radniku da nakon polaganja navedenog licencionog ispita, a pre isteka važenja licence, obnovi licencu i tako dobije dozvolu za samostalni rad.
Izmenama je predviđeno i da ministar donosi akt kojim se uređuje da apoteke pored prometa lekova i medicinskih sredstava na malo mogu obavljati i promet dečje hrane, dijetetskih proizvoda i drugih sredstava za zaštitu zdravlja.
Novim rešenjima se ukida mogućnost da zdravstveni radnik kome je trajno oduzeta licenca može obavljati određene poslove iz zdravstvene delatnosti pod nadzorom onog ko ima licencu.
Izmene Zakona o zdravstvenoj zaštiti, kako je u skupštinskoj raspravi rekao ministar zdravlja Zlatibor Lončar, unapređuju kvalitet zdravstvene zaštite na teritoriji Srbije i stvaraju uslove za unapređenje rada zdravstvenih ustanova i privatne prakse, kao i drugih pravnih lica koja obavljaju zdravstvenu delatnost.
"ONI ŽELE SRBIJU NA KOLENIMA" Predsednik Vučić o takozvanoj "Vojvođanskoj platformi": Moramo da se suprotstavimo znanjem, snagom i odlaskom u narod