SEĆANJE NA STRATIŠTU: Danas je dan posvećen Romima stradalim u Drugom svetskom ratu
Kako je saopštio Odbor za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije, državnoj ceremoniji prisustvovaće potomci žrtava, predstavnici romske nacionalne manjine, Pančeva, predstavnici diplomatskog kora, udruženja i građani.
U ime Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, venac će položiti pomoćnik ministra Milan Popović, a nakon ceremonije polaganja venaca i odavanja počasti, prisutnima će se obratiti i gradonačelnik Pančeva Saša Pavlov, predsednik Nacionalnog saveta Romske nacionalne manjine Vitomir Mihajlović.
Povod za komemorativna okupljanja 16. decembra je sećanje na 16. decembar 1942. godine, kada je Hajnrih Himler izdao naredbu za sistematsko upućivanje Roma u koncentracione logore radi njihove likvidacije. Na osnovu naredbe od 29. januara 1943. određeno je da Romi budu deportovani u logor smrti Aušvic-Birkenau.
Deportacija je trajala od februara 1943. do jula 1944. godine. Kao posledica organizovanog pogroma, u okviru logora smrti Aušvic-Birkenau do 2. avgusta 1944. godine funkcionisao je podlogor za Rome, "Cigojnerlager" (Zigeunerlager). Zatočeni Romi poticali su sa teritorije Nemačke, kao i iz okupiranih država poput Austrije, Čehoslovačke, Poljske, Francuske, Jugoslavije, Belgije, ali i sa područja Norveške, Španije i iz okupiranih delova Sovjetskog Saveza. Tokom tog perioda u "Cigojnerlageru" zatočeno je više od 23.000 Roma, od kojih je oko 20.000 likvidirano.
Brojna su stratišta civila, Srba, Roma i Jevreja širom Srbije. Staro sajmište, Banjica, Jajinci, Jabuka kod Pančeva, logor "Crveni krst" u Nišu, stratište na Arapovom brdu u Leskovcu samo su neka od njih. Genocid nad Romima u Drugom svetskom ratu predstavlja jednu od najtragičnijih epizoda tog oružanog sukoba koja je, kako se navodi u saopštenju, kod savremenih generacija skoro potpuno zaboravljena.
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega