Sud: Matematička da vrati gimnazijalcima školarine
BEOGRAD - Apelacioni sud u Beogradu pravosnažno je obavezao Matematičku gimnaziju u Beogradu i Republiku Srbiju da samofinansirajućim učenicima te gimnazije, upisanim u prvi razred od 2003. do 2006. godine, solidarno isplate iznose koje su neosnovano platili za školovanje, objavljeno je na sajtu tog suda.
Sud je utvrdio da su ugovori zaključeni između učenika i Matematičke gimnazije o plaćanju školarine ništavi, da ne proizvode pravno dejstvo, te da su Matematička gimnazija i država obavezne da im solidarno isplate iznose plaćene školarine, podsećajući da je srednjoškolsko obrazovanje u Srbiji po zakonu besplatno.
Apelacioni sud je odbio žalbe gimnazije i države i potvrdio presudu nekadašnjeg Prvog opštinskog suda u Beogradu od 28. maja 2009. godine kojom je usvojen tužbeni zahtev tužilaca - samofinansirajućih učenika Matematičke gimnazije.
Nakon položenog prijemnog ispita, a po istaknutoj rang listi, učenici su prema broju ostvarenih bodova spadali u redosled poslednjih 20 učesnika od ukupno 100 kandidata.
Oni su zaključili ugovore sa direktorom Matematičke gimnazije - kao zakonskim zastupnikom, o uslovima školovanja za učenike sa samofinansiranjem u toku četiri godine školovanja u mentorskom odeljenju, čiji rad je odobrilo svojom odlukom Ministarstvo prosvete i sporta 1997. godine.
Školarina je plaćena u visini koju je na predlog Matematičke gimnazije odredilo Ministarstvo prosvete i sporta, i to za 2003/2004 godinu od 75.000 dinara, za 2005/2006 godinu 105.000 dinara, a za 2006/2007. godinu 150.000 dinara.
Roditelji učenika su se u više navrata obraćali Ministarstvu prosvete i sporta, Vladi, Matematičkoj gimnaziji, Prosvetnom inspektoratu, Ministarstvu finansija, Budžetskoj inspekciji i drugim državnim organima, izražavajući protest zbog visine školarine.
Međutim, od odgovornih i nadležnih organa dobijali su objašnjenje da je reč o vanrednim učenicima, iako je u đačkim knjižicama navedeno da su njihova deca primljena kao redovni nadareni učenici.
Po nalaženju Apelacionog suda prvostepeni sud je pravilno zaključio da su tužioci po svim zakonskim kriterijumima ispunjavali uslove za upis redovnih učenika, jer su mlađi od 17 godina, polagali su prijemni ispit, svrstani su na listu 100 učesnika koji su predviđeni odlukom Ministarstva za redovno pohađanje škole.
Oni su samo kao redovni učenici i mogli biti primljeni u Matematičku gimnaziju, jer Ministarstvo prosvete nije ni predvidelo prijem vanrednih učenika, pošto zakoni kojima se regulišu uslovi srednjeg školskog obrazovanja ne poznaju termin samofinansirajući, niti sufinansirajući.
Ni odluka Ministarstva prosvete ne predviđa prijem vanrednih učenika, shodno Zakonu o osnovana sistema obrazovanja i vaspitanja kojim je predviđeno besplatno obtazovanje, što znači da tužioci kao redovni učenici nisu bili u obavezi da plaćaju školarinu.
"PONOSAN NA ČINJENICU DA U PREMIJERU ORBANU IMAMO ISKRENOG PRIJATELJA" Predsednik Vučić se oglasio iz Budimpešte posle sastanka s mađarskim premijerom (foto)