Gertruda Katongo Čanda, poreklom iz Zambije, pre šest godina udala se za Srbina, doselila u Niš, a danas za dvoje dece rođene u Srbiji ne može da dobije novčanu pomoć zbog užasno komplikovane birokratije

NIŠ - Molbu Gertrude Katongo Čande, poreklom iz Zambije, da postane naša državljanka Ministarstvo unutrašnjih poslova još nije uslišilo iako ona već šest godina živi u Nišu, udata je za Srbina i s njim ima dvoje dece.

Razlog zašto ne može da ostvari pravo na roditeljski dodatak jeste to što je i dalje strana državljanka. Nakon njene žalbe, njenom mužu Bojanu Iliću pružena je mogućnost da ostvari roditeljski dodatak, ali pod uslovom da iz domovine svoje supruge donese gomilu dokumenata.

Odluka suda

Gertruda i Bojan našli su se u čudu jer ne mogu da obezbede tražena dokumenta, a rok za podnošenje novog zahteva za roditeljski dodatak ističe za dva dana.
- Gertruda živi sa mnom u Nišu od 2009. godine. Pre četiri i po godine dobili smo ćerku Saru, ali tada nismo ni tražili roditeljski dodatak jer nismo ni znali da na to imamo pravo. Sada imamo i sedmomesečnu Emu, pa smo odlučili da zatražimo novac koji nam po zakonu pripada jer sam ja bez posla, a supruga prima naknadu za porodiljsko bolovanje koja kasni. Podneli smo zahtev za roditeljski dodatak, priložili venčani list, uverenje o mom državljanstvu i dokaz da je Gertruda u postupku dobijanja srpskog državljanstva. Međutim, gradska Uprava za dečju i socijalnu zaštitu nas je odbila, ali je mene uputila da, na osnovu odluke Ustavnog suda koja predviđa da otac deteta može ostvariti roditeljski dodatak ako je majka strankinja, ponovo podnesem zahtev, ali na svoje ime - objašnjava Ilić.

Bojanovo olakšanje zbog pouke nadležne uprave kratko je trajalo nakon što je video spisak dokumentacije koju treba da podnese uz novi zahtev.
- Traže mi da dostavim uverenje o Gertrudinom državljanstvu, zatim potvrdu organa starateljstva da majka neposredno brine o detetu, te da njena prethodna deca nisu smeštena u ustanovu socijalne zaštite, hraniteljsku porodicu ili data na usvojenje, kao i da već nije ostvarila pravo na roditeljski dodatak za našu decu. Sva ova dokumenta treba da izda država Zambija, treba da budu prevedena i overena Haškim apostilom. Dakle, da bismo ostvarili tu nadoknadu od 146.000 dinara treba da putujemo u Zambiju da donesemo dokumenta. To je zaista neverovatan zahtev - kaže razočarani otac.

Brdo papira

Gertruda takođe ne shvata bravure srpske administracije.
- Meni su uskratili pravo na roditeljski dodatak i uputili Bojana da on podnese zahtev. Pa ako ga on podnosi, ne razumem zašto su mu potrebna moja dokumenta - čudi se Zambijka.

Ministar Vulin
ZAKON MORA DA SE POŠTUJE

Ministar Aleksandar Vulin prilikom boravka u Nišu osvrnuo se na ovaj slučaj, ali je naglasio da zakon mora da se poštuje. On je tada kazao da Gertruda mora da pribavi validnu dokumentaciju, te da joj u tome mogu pomoći Ambasada Zambije i Ministarstvo inostranih poslova. Međutim, dodatni problem je i to što Zambija u Srbiji nema nikakvo diplomatsko predstavništvo.