OPREZNO: Epidemija gripa krajem januara
Kod muškarca starog 46 godina potvrđena je infekcija sezonskog virusa gripa AH1 i to je prvi slučaj gripa u ovoj godini, kažu u Institutu za javno zdravlje Batut. Prema rečima direktora ovog instituta i epidemiologa dr Dragana Ilića, u narednom periodu očekuje se porast broja obolelih, a krajem januara i epidemija gripa, koja bi mogla potrajati sve do marta.
Primite vakcine
- U međuvremenu su zabeležena još tri slučaja gripa. To govori o tome da virus definitivno cirkuliše i da možemo očekivati epidemiju. Prvi slučajevi govore da treba biti oprezan. Situacija je sada utoliko mirnija jer su praznici i škole ne rade, ali kada i đaci krenu školu, virus će još brže moći da cirkuliše i da se širi. Očekujemo da bi epidemija mogla da počne krajem januara i potraje sve do marta - kaže dr Ilić.
On upozorava da je rizik od gripa povećan kod hroničnih i kardiovaskularnih bolesnika, pacijenata na zračenju i imuno-terapijama, starijih ljudi, dece i gojaznih. Iako su zalihe vakcina na izmaku, za pacijente još nije kasno da ih prime. Sve što treba jeste da se građani obrate svojim domovima zdravlja i pitaju za vakcinu.
Budući da je u porastu i broj respiratornih infekcija, dr Ilić objašnjava kako možemo da ih razlikujemo od gripa i kako se svaka od ovih bolesti leči.
Izraženiji simptomi
- Respiratorna infekcija praćena je curenjem sekrecije iz nosa, kašljanjem, blago povišenom temperaturom i uglavnom prolazi za dva do tri dana. Za razliku od nje, simptomi gripa su izraženiji i duže traju.
Da biste se sačuvali od respiratornih infekcija i gripa, treba izbegavati kontakte rukama, redovno prati ruke i provetravati prostorije u kojima se nalazi mnogo ljudi.
Sličnosti i razlike
SIMPTOMI GRIPA
povišena temperatura 38-40 C
glavobolja
bolovi u mišićima i zglobovima
jak kašalj
slabost koja traje i nedeljama
SIMPTOMI PREHLADE
blago povišena temperatura
zapušen nos
umeren i suv kašalj
kijavica
slabost koja traje do dva dana
ANKETA: DA LI SE LEČITE SAMI ILI IDETE KOD LEKARA?
Snežana Miljković (30) diplomirani ekonomista
Lečim se na svoju ruku. Odlazak lekaru je gubljenje vremena, osim ako simptomi stvarno nisu ozbiljni. Ovako dobijamo antibiotike, koji često uopšte ne pomažu.
Dragoslav Profirović (70) penzioner
Na svoju ruku, naravno. Neću da idem kod lekara na Karaburmi koji su strašno neljubazni. Srećom, zasad nema ni potrebe. Zdrav sam, čuvam se.
Vera Daković (63) penzionerka
Odem do doktora. Dijabetičar sam i moram da vodim računa koje lekove uzimam. Nemam zamerke na rad naših lekara.
"DO 31. MARTA GRAĐANI ĆE VIDETI NAJŽEŠĆU BORBU PROTIV KORUPCIJE U POSLEDNJIH 24 GODINE" Vučić: Biće posebni mehanizmi, velike promene u narednih 100 dana