Plašim da će njihov broj ponovo porasti na devet ili deset hiljada dnevno. EU mora da kaže koga će da primi da nam ne bi pravila probleme, kaže ministar Nebojša Stefanović

BEOGRAD - Odluka Austrije da stavi van snage šengenska pravila, pojača graničnu kontrolu i radikalno ograniči ulazak izbeglica izazvaće ogromne probleme za sve tranzitne zemlje, a posebno za Srbiju, kojoj preti gomilanje migranata na svojoj teritoriji, smatraju stručnjaci.

Zemlje Evropske unije, ni posle više od godinu dana od početka migrantske krize, očigledno nemaju ideju za njeno rešenje, a prema najnovijim najavama evropskih zvaničnika, izgleda da će se situacija dodatno zakomplikovati.

Gomilanje

Austrijski kancelar Verner Fajman izjavio je da je ta zemlja privremeno suspendovala Šengenski sporazum i da će oni koji ne ispunjavaju uslove za azil biti deportovani. Od nemačke kancelarke Angele Merkel odavno se zahteva da vrati većinu izbeglica, dok je potpredsednik češke vlade Andrej Babiš otišao korak dalje i izjavio da su migranti „neupotrebljivi i nepismeni“.
migranti-izbeglice.jpg
Foto: Fonet

Iako srpski ministar za socijalna pitanja Aleksandar Vulin tvrdi da migranti nisu deo sporazuma o readmisiji i da neće biti vraćani u našu zemlju, stručnjaci upozoravaju da prete druge opasnosti od zatvaranja granica EU.
- Ako je Austrija zatvorila svoje granice za migrante, vrlo verovatno će njen primer slediti i druge zemlje EU i samo je pitanje trenutka kada će se to desiti. U tom slučaju ćemo i mi morati da blokiramo priliv izbeglica i hermetički zatvorimo svoje granice. U redu je da u našu zemlju ulazi 10.000 ljudi, pod uslovom da toliki broj odmah i izlazi. Ali ne smemo da dopustimo da nam se, kao prošle godine, gomilaju ljudi na našoj teritoriji. Neprihvatljivo je da sve ide preko naših leđa. Šta ćemo da radimo s tolikim brojem izbeglica? Pa ne možemo mi da se pravimo veće kosmopolite i demokrate od Evrope - smatra analitičar Dragomir Anđelković.

Zabrinutost

Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović obišao je srpske policajce na makedonsko-grčkoj granicu i tom prilikom zahtevao da EU iznese stav o tome koje migrante i čije državljane žele da prime na svoju teritoriju, kako to ne bi bio problem Srbije, ali i izrazio zabrinutost zbog očekivanog velikog priliva migranata.
- Nažalost, na proleće možemo da očekujemo veći broj migranata nego što je to trenutno, kad dnevno prođe od 2.500 do 3.500 njih. S tim brojem ljudi, uz napore, možemo da izađemo na kraj, ali se plašim da će taj broj ponovo porasti na devet ili deset hiljada, kao što je bilo pre nekoliko meseci - naglasio se Stefanović.

(J. P.)

Rogozin upozorava
DOŽIVEĆETE KELN 2

Potpredsednik ruske vlade Dmitrij Rogozin izjavio je prilikom posete Srbiji da moramo da budemo oprezni kad je reč o harmonizaciji spoljne politike sa EU, jer bi u suprotnom mogli da budemo suočeni sa situacijom „Keln 2“. Aludirajući na napade migranata na žene u Kelnu tokom novogodišnje noći, što je izazvalo šok i burne reakcije u Nemačkoj, Rogozin je rekao: „Došljaci će se osećati kao gazde, a žene će se plašiti da izađu na ulicu.“