TUGA NA STAROM SAJMIŠTU: Ne skrnavite više mesto stradanja!
BEOGRAD - Staro sajmište u Beogradu, mesto nekadašnjeg nacističkog logora, gde su juče položeni venci povodom Međunarodnog dana sećanja na žrtve Holokausta, i dalje nema adekvatno obeležje po kojem se može naslutiti da je tu na užasan način skončalo desetine hiljada Jevreja, Srba i Roma.
Umesto toga, u paviljonima koji su nekad bili mrtvačnice i bolnice za zarobljenike danas se nalaze restorani i teretane.
Uređenje za dve godine
Na jedinom spomeniku žrtvama na Starom sajmištu juče su vence položili predsednik Srbije Tomislav Nikolić, predsednica Skupštine Srbije Maja Gojković, ministar za rad Aleksandar Vulin i predsednik Skupštine Beograda Nikola Nikodijević.
Nikolić je podsetio da je prošla 71 godina otkako je oslobođen Aušvic i istakao da se ne sme zaboraviti stradanje nevinih žrtava, a Nikodijević je kazao da će za dve godine prostor bivšeg logora postati spomen-park. Vence su položili i preživeli i članovi porodica stradalih, diplomatski predstavnici i predstavnici Saveza jevrejskih opština Srbije i Saveta romske nacionalne manjine. Niko od njih nije krio razočaranje što je Staro sajmište do te mere zapušteno da se restorani otvaraju na mestu gde su njihovi preci ubijani.
Predsednik obećao
- Ova komemoracija na neki način daje nadu da će država više povesti računa o čuvanju sećanja na žrtve. Nadamo se izgradnji memorijalnog centra. Sramota je da se na mestu ubijanja nalaze restorani i teretane - kaže za Kurir David Montijas, predsednik Jevrejske opštine Pančevo, a Vitomir Mihajlović, predsednik Nacionalnog saveta Roma, otrkiva:
- Upravo sam zamolio predsednika da se uredi ovaj prostor, što je i obećao da će učiniti do kraja godine. Bila je to želja i drugih naslednika postradalih, posebno Jevreja, i nadam se da će je ispuniti - kaže Mihajlović.
ISPOVEST Josef žamboki preživeo sajmište
U LOGORIMA SAM TOKOM RATA IZGUBIO CELU PORODICU
Josef Žamboki (84) imao je samo devet godina kad su nacisti njega, sestru i majku odveli u logor na Starom sajmištu. Njihov prijatelj Mađar, koji je tečno govorio nemački jezik, uspeo je da spase Josefa i sestru, ali majku i baku više nikad nisu videli.
- Mogao je da spase i majku, ali pošto je u logoru bila i baka, majka nije htela da je ostavi tako staru i slabu. Naš prijatelj nas je odvojio od majke tako što nam je obećao da će i ona kasnije doći i da će nam svašta kupiti. Umrla je s bakom u logoru - priseća se Josef, koji danas živi u Izraelu i kome su i ostali članovi familije stradali tokom rata po logorima.
U Beogradu je s prijateljem spasiocem bio sve do septembra 1942. godine. Jedan čovek ih je otkrio, dugo ih ucenjivao, a naposletku prijavio i Gestapou, ali su uspeli da pobegnu i kraj rata je dočekao u Kanjiži.
Ministarski, nema šta
STEFANOVIĆ I VULIN POBEGLI SA STRATIŠTA
Ministri Nebojša Stefanović i Aleksandar Vulin otišli su sa Starog sajmišta odmah posle održane komemoracije, a da se nisu ni pozdravili sa svim predstavnicima jevrejske i romske zajednice, preživelima i njihovim naslednicima. Ekipa Kurira htela je da pita ministre kako komentarišu to što je Staro sajmište zapušteno i kad će ono biti pretvoreno u pravi spomen-park. Međutim, ministrima nije bilo ni traga.
"S PREDSTAVNICIMA KOMPANIJE ZIĐIN O DALJOJ SARADNJI" Vučić posle sastanka: Posebno smo se osvrnuli na ekonomski značaj projekata i otvaranje novih radnih mesta