HRVATSKA PROTERUJE I MRTVE SRBE: U Pakracu hoće da očiste sve što je srpsko!
To znači da postoji velika opasnost da Hrvati iskopaju posmrtne ostatke Srba i grobno mesto prodaju nekom drugom. Obaveštenje je postavljeno i na nadgrobnu ploču porodice čijih je šest članova, od kojih četvoro dece, zverski ubijeno u zloglasnom logoru u Jasenovcu 1942. godine. Srpsko stanovništvo je proterano tokom devedesetih, a većina izgnanika više i nema gde da se vrati, pošto su im domovi srušeni ili uzurpirani. A sada ni mrtvima ne daju mira.
Zabrinjavajuće
Zamenik gradonačelnika Pakraca Goran Labus smatra da ovakva upozorenja nisu primerena, te da ipak ne veruje da će doći do iskopavanja kostiju zato što na groblju ima dovoljno slobodnih mesta, ali i zato što je Pakrac mala sredina.
- Prema Zakonu o grobljima Hrvatske, predviđeno da je grobno mesto podložno promeni vlasništva, iskopavanju kostiju i daljoj prodaji nakon 10 godina neplaćanja naknade. Srpski članovi gradskog veća Pakraca su upozorili komunalno preduzeće u Pakracu da ovo nije najbolji način da se naplata na groblju poboljša, nakon čega su oni prihvatili sugestiju i prestali sa lepljenjem plakata upozorenja - rekao je Labus.
Ovakvi pokušaji da se ukloni sve što je srpsko ne iznenađuje predsednika Saveza Srba iz regiona Miodraga Lintu:
- Ovo je još jedna vrsta pritiska na Srbe i nastavak antisrpske kampanje. Zabrinjavajuće je to što hrvatska vlast ne preduzima ništa zbog ovakvih poteza i samim tim šalje poruku počiniocima da se patriotizam meri mržnjom prema Srbima. Žalosno je što ćute na pojave antisrpstva i ohrabruju ih na govor i širenje mržnje prema našem narodu - ističe Linta i dodaje:
Brisel da zaštiti
- Nažalost, ovo podseća na devedesete i na kampanju iz 2013. godine, kada su krenuli sa skidanjem dvojezičnih tabli, a opet imamo i situaciju da u udžbenicima veličaju ustaše i njihovu ideologiju - objašnjava Linta i zaključuje da bi u ovaj slučaj trebalo uključiti institucije iz Brisela da bi Hrvati shvatili da je ovo što rade neprihvatljivo.
Činjenice
PROTERANO 125.000 SRBA IZ ZAPADNE SLAVONIJE
Pakrac je grad u zapadnoj Slavoniji
Iz tog dela Hrvatske tokom rata devedestih je proterano oko 125.000 Srba
Prema popisu stanovništa iz 1991. godine u Pakracu i Lipuku je živelo 12.813 Srba
Prema popisu stanovništa iz 2011. godine u Pakracu i Lipiku živi 1.340 Srba
Sedište slavonske eparhije SPC je u Pakracu, a vladika je Jovan Ćulibrk
Milan Milaković
OTERALI SU ŽIVE, A SAD TERAJU I UPOKOJENE!
Milan Milaković, predsednik udruženja Slavonija u srcu i prognanik iz ovog dela Hrvatske, zgrožen je ovakvim postupkom hrvatskih vlasti. On ističe da je ovo još jedan vid zastrašivanja Srba.
- Prvo su proterali nas žive, a sada hoće da proteraju i naše mrtve. Logično je da se u svakoj državi plaćaju takse za održavanje grobnih mesta, ali to ne bi bilo sporno da Srbi iz ovog dela Hrvatske nisu ne samo brutalno proterani već im je imovina pokradena i spaljena - kaže Milaković i dodaje da će ova praksa primenjivati po svim srpskim selima ne bi li uspeli da proteraju preostale Srbe.
"S PREDSTAVNICIMA KOMPANIJE ZIĐIN O DALJOJ SARADNJI" Vučić posle sastanka: Posebno smo se osvrnuli na ekonomski značaj projekata i otvaranje novih radnih mesta