U istraživanju su učestvovale samo osobe kojima je predviđeno od dva do pet meseci života. Novi metod lečenja navodno sprečava da se kancer vrati 14 godina

BEOGRAD - Grupa onkologa iz Centra za istraživanje raka „Fred Hačinson“ u Vašingtonu veruje da je pronašla novu metodu za lečenje akutne limfoblastične leukemije, a koja bi u budućnosti mogla da se primenjuje i na druge vrste raka!

Ova revolucionarna vrsta lečenja, koju su naučnici prozvali i „živom drogom“, navodno deluje kao vakcina i sprečava da se kancer vrati punih 14 godina. Doktori pomoću posebnih molekula „treniraju“ jednu vrstu belih krvnih zrnaca da prepoznaju i napadnu ćelije raka.

Jača organizam

- Iz krvi pacijenata uzimaju se takozvane T-ćelije, koje se bore s bolešću, virusima, bakterijama... Onda se ove ćelije u laboratorijskim uslovima umnožavaju i više miliona puta, ali i modifikuju tako da love ćelije raka i bore se s njima. Zatim se T-limfomi vraćaju u telo čoveka kako bi se izborili s kancerom i osigurali da se opaka bolest ne vrati - objašnjava naučnica Kjara Bonina, nazivajuću ovu metodu pravom revolucijom.

Ojačavanje imuniteta organizma T-ćelijama postiglo je neverovatne rezultate upravo kod pacijenata u terminalnom stadijumu bolesti, sa stopom izlečenja od 94 odsto.
- U istraživanju su učestvovale samo osobe kojima je predviđeno još samo dva do pet meseci života. Predstoji nam još veliko istraživanje, ali smo zasad fascinirani rezultatima i smatramo ovo velikim pomakom u medicini - rekao je vođa istraživanja s vašingtonskog univerziteta „Stenli Ridel“.

Međutim, ova metoda lečenja zasad nije sasvim sigurna. Od 35 pacijenata koji su učestvovali u istraživanju, kod sedmoro su se pojavile ozbiljne nuspojave, odnosno reakcije na ovaj lek, zbog kojih su završili na intenzivnoj nezi, a dvoje je preminulo.

Doktor Slobodan Čikarić, onkolog i predsednik Društva za borbu protiv raka Srbije, smatra da je svaka radost povodom ovih otkrića preuranjena.

Nije pogodno za sve

- Potrebno je dugogodišnje kliničko istraživanje. Pacijentima tretiranim ovim lekom bolest treba da se ne vrati najmanje pet godina kako bismo potvrdili njegova dejstva. Takođe, lekovi koji su pogodni za lečenje leukemije često nisu pogodni za tretiranje solidnih tumora, kao što su karcinom dojke ili pluća. U svakom slučaju, svaki pomak je dobrodošao - kaže dr Čikarić.


Testiranje T-ćelija
ČUDESNO IZLEČENJE BEBE

T-ćelije prvi put su izazvale pravi bum u javnosti prošle godine, kad su prvi put testirane na čoveku, i to na bebi Lajli Ričards (1). Lajla je imala jednu od najgorih vrsta leukemije koju su doktori ikada videli, a onda su odlučili da joj daju 50 miliona T-ćelija.
- Plašili smo se, ali je vredelo, prerano je da kažemo da je izlečena, ali su T-ćelije ubile rak u ćerkinom organizmu - kaže Lajlina majka Liza Foli.


Činjenice
CRNA STATISTIKA

Kod žena u Srbiji najzastupljeniji je rak dojke
Kod muškaraca u Srbiji najzastupljeniji je rak pluća
Od 2006. u Srbiji zabeležen je nagli porast broja obolelih od leukemije i limfoma
U Srbiji je zabeležen porast broja obolelih kancera posle NATO bombardovanja 1999.