Ukoliko Austrija početkom marta spusti rampu za sve izbeglice, kao što je rekao Sebastijan Kurc, to će biti naš odgovor, kaže ministar spoljnih poslova

BEOGRAD - Sve je realnija mogućnost da Srbija oko 1. marta zatvori granice za migrante koji dolaze iz ratnih zona Bliskog istoka!

Ovo je za Kurir potvrdio iIvica Dačić odgovarajući na pitanje šta će naša zemlja preduzeti ukoliko se Austrija, koja je zasad maksimalno pooštrila mere i smanjila prijem izbeglica, odluči da realizuje najavljeni potez „spuštanja rampe“.

- Naš odgovor će biti zatvaranje granica - kazao je ministar spoljnih poslova Srbije.

I Aleksandar Vulin, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, kaže da će se Srbija tokom izbegličke krize ponašati u skladu s postupcima Austrije.

Vulin potvrđuje

- Kako se ponaša Austrija, tako će se ponašati i Srbija - naveo je Vulin.

Analitičar Dragomir Anđelković ističe da je potez koji je Dačić najavio neminovan:

- Čim Austrija zatvori granice, istog momenta ih i mi moramo hermetički zatvoriti, inače će svi migranti ostati zarobljeni na našoj teritoriji i neće imati gde, hteli oni to ili ne. Preplaviće nas. Smatram da i pre Austrije moramo da počnemo tiho i neformalno da usporavamo proces ulaska migranata na našu teritoriju.

Inače, Austrija oštrije mere u prijemu izbeglica obrazlaže činjenicom da ta država spada u najopterećenije članice EU, te da je dostigla svoje granice izdržljivosti. Tako je šef austrijske diplomatije Sebastijan Kurc naglasio da se njegova zemlja približava maksimalnoj kvoti izbeglica za ovu godinu i da nakon toga planira da zatvori granicu za sve migrante, što bi moglo da se desi za manje od mesec dana, odnosno oko 1. marta.

Žan-Klod Junker, predsednik EK, kazao je da mu se ne sviđaju odluka Austrije:

- Evropska komisija će ispitati da li su te mere u skladu sa evropskim zakonodavstvom.

Evropski komesar za migracije Dimitris Avramopulos uputio je juče pismo austrijskoj vladi u kojem upozorava da je odluka vlasti u Beču o dnevnom ograničenju za prihvat izbeglica u suprotnosti sa zakonima EU.

Sprečiti sukobe na Balkanu

Inače, osim Srbije, primer Austrije sledi i Slovenija, koja je donela više restriktivnih mera za smanjivanje priliva izbeglica, a takođe je odlučila da će ubuduće granicu s Hrvatskom štititi uz pomoć vojske.

Slovenački premijer Miro Cerar izjavio je u Briselu da je nužno na makedonsko-grčkoj granici postaviti „drugu liniju odbrane od ilegalne imigracije“ da ne bi došlo do zatvaranja granica i sukoba na Balkanu.

I bugarski parlament odobrio je veća ovlašćenja za vojsku, dok Mađarska saopštava da neće moći da izbegne podizanje ograde na granici s Rumunijom. Ta zemlja je najavila zatvaranje tri železnička prelaza s Hrvatskom na 30 dana, počevši od nedelje.

ivica-dacic.jpg
Zorana Jevtić 

Ovo će biti balkanska ruta

1. Makedonska policija prebacivaće izbeglice vozom do Preševa

2. Preuzimaće ih srpska policija i prevoziti do Šida

3. Od granice sa srbijom, hrvatska policija ih sprovodi do Dopove

4. Odatle će ih Slovenačka policija pratiti do Austrije

Dogovor u Zagrebu samo za odabrane

Šefovi policija zemalja duž balkanske izbegličke rute dogovorili su se juče u Zagrebu da će na makedonsko-grčkoj granici vršiti zajedničku profilaciju i registraciju izbeglica koje preko tih zemalja pokušavaju da dođu do EU. Sprovođenje dogovora odmah počinje, a preko teritorije Makedonije, Srbije, Hrvatske, Slovenije i Austrije moći će da prolaze samo izbeglice iz ratom zahvaćenih zemalja i biće organizovano prevožene do Austrije.

Svi će slediti Austriju Cela EU zatvara granice?

Primer Austrije, koja bi prva mogla da zatvori granice za migrante, vrlo lako bi mogle da slede i sve preostale članice EU, nezvanično se može čuti u krugovima oko Evropske komisije. U tom slučaju države EU bi granice zatvorile postepeno, i to tako što se najpre ne bi propuštale izbeglice iz Iraka, zatim iz Avganistana, a na kraju i iz Sirije.