Narodna banka 1884. godine pustila je u promet novčanicu od 100 dinara, pa zatim i od 50. Ipak, obe novčanice bile su previše krupne za plaćanja manja od njihove nominalne vrednosti, pa se za kusur vraćao srebrni novac koji je vredeo manje od zlatnog novca.

S obzirom na to da je probijanje ovih krupnih banknota u platni promet zadalo dosta poteškoća, Narodna banka, prema dopuni Zakona o Narodnoj banci 1885. godine, emitovala je manju novčanicu - od 10 dinara.

Hartija ove novčanice je bela, sa vodotiskom oznake vrednosti („DESET DINARA “ – ćirilicom). U literaturi se navodi da je hartija prevučena žutom mrežicom, a tehnolozi objašnjavaju da je u pitanju impregnacija hartije. Boja crteža je „berlinsko“ plava. Crtež za ovu novčanicu (ustvari za neemitovanu novčanicu od 10 dinara državnog izdanja iz 1876. godine) izradio je, po mišljenju prof. dr Nenada Simića, poznati srpski slikar Đorđe Krstić (1851-1907).

Graver za novčanicu od 10 dinara iz 1876. godine bio je L. Dumont iz Pariza, a nije poznato ko je izvršio prepravke klišea za ovu novčanicu iz 1885. godine. Veličina novčanice je 131 x 96 mm, a na licu banknote su crteži i tekstovi.

Iako je izrađena i puštena u opticaj samo kao privremena, do izrade stalne novčanice ove vrednosti, novčanica Narodne banke od 10 dinara u srebru iz 1885. godine zadržala se u prometu punih 14 godina.

Povlačenje ove novčanice iz opticaja je obznanjeno oglasom Narodne banke od 1. marta 1894. godine, u kome je rečeno: „Ko takvih novčanica ima, valja da ih donese na blagajnicu Narodne Banke da mu ih ona isplati, po zahtevu, metalom ili novom novčanicom, inače one po isteku pet godina od dana, koga ovaj poziv treći put u zvaničnim novinama izađe, neće više vredeti i neće biti plaćene.“ Kako je ovaj oglas objavljen treći put u „Srpskim novinama“ od 29. juna 1894. godine, to znači da je banknota iz 1885. godine od 10 dinara u srebru prestala da bude zakonsko sredstvo plaćanja 29. juna 1899. godine.

Od cele emisije od 800.000 komada ovih novčanica, iz opticaja nije povučeno zamenom samo 1.356 komada, čime se i objašnjava činjenica da je ova banknota danas prava numizmatička retkost. Novčanice povučene iz opticaja spaljene su.

A kako tvrde kolekcionari, zbog toga što je ova novčanica retka, za nju u Srbiji danas možete da dobijete od 3.000 do 8.000 evra.

(Arheo-amateri.rs)