Gradi se solarni park od 1.000 megavata
BEOGRAD - Predstavnici Vlade Srbije i luksemburške kompanije Sekurum ekviti partners Jurop (Securum Equity Partners Europe) potpisali su u Beogradu memorandum o izgradnji solarnog parka snage 1.000 megavata, u koji će biti uloženo oko dve milijarde evra.
Memorandum su potpisali ministar životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja Srbije Oliver Dulić i članovi Upravnog odbora kompanije Sekurum ekviti partners Jurop Alesio Kolusi i Ivan Matejak, u prisustvu premijera Srbije Mirka Cvetkovića.
"U pitanju je najveći pojedinačni solarni park na svetu, snage 1.000 megavata, koji će se prostirati na 3.000 hektara na jugu Srbije i čija će izgradnja trajati tri do pet godina", kazao je Dulić i dodao da će u gradnji učestvovati 2.500 do 3.000 ljudi.
On je dodao da će kada bude završen park omogućiti zapošlavanje 500 do 600 visokokvalifikovanih i visokoobrazovanih ljudi, a u slučaju da se u Srbiju preseli proizvodnja solarnih panele Em-Iks grupe (MX), radna mesta bi dobilo još 1.000 ljudi.
"U ovoj investiciji država Srbija nema finansijske obaveze. Država je preuzela da obezbedi adekvatno zemljište i infrastrukturu", rekao je Dulić i istakao da je velika zainteresovanost lokalnih samouprava koje žele da se ova investicija realizuje na njihovoj teritoriji.
Dulić je naglasio da će "prihod od poreza u narednih 25 godina, na koliko će ugovor važiti, biti oko 750 miliona evra" i dodao da "država neće imati obavezu da otkupljuje ovu struju po subvencionisanim cenama i ne postoji nikakav trošak ili problem koji bi ova vrsta investicije izazvala u zemlji".
Zemljište koje se bude koristilo za gradnju solarnog parka, kako je dodao, neće biti kvalitetno poljoprivredno zemljište, već margnalno i nekorišćeno.
Ministar je naglasio da je ova investicija "ozbiljan posao", da "nije naučna fantastika i predizborni marketing", navodeći da se na njoj radi mesecima.
Državni sekretar u Ministarstvu životne sredine Bojan Đurić precizirao je da će solarni park biti podignut na četiri parcele veličine od po oko 750 hektara.
"Najpogodniji za instalisanje solarnog parka bio bi deo Srbije od Niša ka granici sa Makedonijom, a najviše su zainteresovane opštine Pirotskog okruga, Pešterske visoravni, Sjenice, gde je zemljište sedme kategorije", kazao je Đurić.
On je kazao da finansiranje gradnje visokonaponske mreže nije još definisano, ali je dodao da će troškovi verovatno biti podeljeni između države, odnosno EPS-a i EMS-a, i investitora, a u tom slučaju bi država dobila 35 odsto udela u kompaniji koja bi svu struju prodavala zemljama EU.
Premijer Srbije Mirko Cvetković kazao je da je "energija je od ključne važnosti za razvoj svake države". "Novi projekat solarnog parka je u potpunosti izvozno orijentisan, čime se uklapa u strategiju Srbije", kazao je Cvetković i istakao da je važno što će biti zaposleni novi radnici i upotrebljena visoka tehnologija, zbog čega Vlada Srbije i podržava projekat.
Član Upravnog odbora Sekuruma Ivan Matejak rekao je da je Srbija izabrana za izgradnju solarnog parka, jer raspolaže velikim količinama sunčeve energije, koja je za 40 odsto veća nego u centralnoj Evropi, ima visokokvalifikovanu radnu snagu i dobru elektroenergetsku mrežu koja povezuje jug sa severom Evrope.
On očekuje da bi gradnja solarnog parka, koja je planirana u nekoliko faza, mogla da počne 2013. godine. Član UO kompanije Sekurum Alesio Kousi je naveo da se projekat ne zasniva na fid-in tarifama i da je ekonomski samoodrživ.
"ONI ŽELE SRBIJU NA KOLENIMA" Predsednik Vučić o takozvanoj "Vojvođanskoj platformi": Moramo da se suprotstavimo znanjem, snagom i odlaskom u narod