ŠTA NAM ZAISTA PRETI: Kiša u noći između četvrtka i petka, pa topljenje snega
- U toku noći između srede i četvrtka očekujemo nove padavine na istoku, a u četvrtak u toku dana očekuje se oko 20 milimetara kiše za 12 sati u centralnoj, južnoj i istočnoj Srbiji - rekli su iz RHMZ-a.
Oni navode da će se u noći između četvrtka i petka zona tih padavina premestiti na zapad i severozapad Srbije, te se ta količina očekuje na tom području, tako da će padavine tada oslabiti u južnoj i istočnoj Srbiji.
- Padavine nisu intenzivne kao u prethodna dva dana. Zbog toga izdajemo žuti meteoalarm tj. potencijalno opasno vreme. Ovaj kriterijum se odnosi na padavine preko 20 milimetara koje će biti u četvrtak. U nedelju je bio na snazi viši narandžasti stepen koji je podrazumevao količinu padavina koje su veće od 40 milimetara u 24 sata - kažu iz RHMZ-a.
Prema njihovim rečima, u subotu i nedelju očekuju se lokalne padavine znatno manjeg intenziteta, a akcenat treba staviti na noć između četvrtka i petka kada su u pitanju količine padavina.
Opasnost od topljenja snega
Dragan Dončevski iz Sektora za vanredne situacije, izjavio je jutros za RTS da, pored padavina, potencijalnu opasnost predstavlja otapanje snega, što može dovesti do bujičnih potoka.
Hidrolozi, međutim, smatraju da otapanje snega ne predstavlja značajnu opasnost za naše područje.
- Sneg području Sjenice je devet centimetara, a na Kopaoniku 45 centimetara, što je ispod uobičajnih vrednosti za tu planinu. Zalihe vode u snegu na slivu Dunava su ispod prosečnih, a na slivu Tise daleko ispod prosečnih vrednosti. Što se tiče velikih vodotoka, te količine nisu toliko značajne u odnosu na one koje mogu da izazovu kiše - kažu hidrometerolozi.
Đenovski ciklon
Oni kažu da đenovski ciklon predstavlja veću opasnost od otapanja snega i da otapanje na stranim teritorijama ne može da utiče na našu teritoriju.
- Otapanje snega na Kopaoniku bi eventualno malo pojačalo dotok reka Ibar i Toplice, odnoso Južne Morave, ali ne u tolikoj meri. Očekuje se ciklon sa istoka od četvrtka do subote - rekli su hidrometerolozi.
Dončevski, međutim, ističe da Sektor za vanredne situacije mora da ima u vidu moguće otapanje snega zbog pređašnjeg iskustva koje su imali sa ovim problemom.
– Hidrometerolozi gledaju jednu stranu medalje, nisu na terenu. Iskustvo govori da ako dođe do nagle promene vremena i do naglog otopljenja, i ako to otopljenje prati kiša, dolazi do bujičnih potoka i velikih problema. Oni pričaju o sadašnjem stanju ali ne možete iskljuciti tu mogućnost. Mi u obzir uzimamo najgori mogući scenario. Imali smo takvu situaciju iznad Zaječara, Timok je poplavio Zaječar, a vodu je dobio naglim otapanjem snega. Naravno, to ne mora da se desi ali mi moramo da budemo spremni ako do toga dođe - rekao je Dončevski.
(Blic, Foto: Vidosav Ninković)
"DO 31. MARTA GRAĐANI ĆE VIDETI NAJŽEŠĆU BORBU PROTIV KORUPCIJE U POSLEDNJIH 24 GODINE" Vučić: Biće posebni mehanizmi, velike promene u narednih 100 dana