SLUČAJ VAKCINA: Pedijatri su najvažnija karika u vakcinaciji!
Međutim, posle serije tekstova o ovoj temi koju je objavio Kurir, reakcije države - nema!Ministarstvo ćuti
Niko iz Ministarstva zdravlja Republike Srbije nije želelo da odgovori na dva konkretna pitanja Istraživačkog biroa Kurira:
Prvo, da li će Ministarstvo zdravlja posle donetog Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti preporučiti zvaničnim ustanovama da moraju da obave temeljne preglede dece pre vakcinacije?
I, drugo, da li je država spremna da pomogne roditeljima čije dete trpi posledice vakcinacije, a gde je dokazana uzročno-posledična veza, i da li je spremna da ih obešteti?
Nažalost, ovakvi slučajevi - a o tome je Kurir pisao tokom ove nedelje - postoje. U SAD je na ime odštete porodicama čija su deca pretrpela posledice vakcinisanja isplaćeno više od tri milijarde dolara.
Direktor Instituta za javno zdravlje u Nišu dr Branislav Tiodorović za Kurir kaže da ovo važno pitanje ima samo jedan odgovor:
- Ako pedijatri rade kako treba, a ja mislim da rade, onda nema problema. Oni prate bebu od rođenja, i kad dete sa dva meseca treba da primi prvu vakcinu, pedijatri najbolje znaju da li postoje neke prepreke, što kod bebe, što u genetskoj istoriji roditelja. Međutim, ono što može da omete posvećenost pedijatra detetu je u velikom broju slučajeva preveliki broj pacijenata - objašnjava dr Tiodorović.
On podseća da je 15 do 20 dece optimalan broj pacijenata koje jedan pedijatar može kvalitetno da pregleda u toku radnog vremena:
- Srbija mora da ima mnogo više pedijatara nego sada. Postoji procedura koje se moramo pridržavati, jer ako o svom podmlatku brinemo na vreme i kako treba, onda će biti manje zbunjenih i uplašenih roditelja.
Mučni slučajevi
Među mnogim komentarima povodom priče o vakcinisanju, na društvenim mrežama bilo je i ideja kako dopuniti Zakon o vakcinaciji:
- U zakon treba dodati i odgovornost roditelja u slučaju smrti i komplikacija koje su došle kao posledica neprimanja vakcine. Pa, ako zbog odluke da dete ne primi vakcinu mališan umre, onda taj roditelj zabode doživotnu robiju, a ne da mu i tada država bude kriva što mu je dete u 21. veku umrlo od komplikacija malih boginja - jedan je od komentara na Fejsbuku.
Na to mu je stigao odgovor: „Može, ali da se uvede zakon za odgovornost ako bude komplikacija zbog primanja vakcine. I to da kazne budu iste.“Goran Ilić iz Lapova, otac sedmogodišnjeg dečaka koji je posle vakcinacije prestao da govori, obratio se javnosti ,ali pre svega državi, preko društvene mreže Fejsbuk, sledećim rečima:- Naš klinac primio je sve vakcine i od tada nam je život u haosu. Do dve i po godine sve je bilo fenomenalno, a od MMR prestao je da govori. Sada ima sedam i mnogo je bolje. Mi smo sada po vama prihvatljivi društvu. Samo što nas društvo ne želi. Niko nas nikad nije pitao kako smo, da li nam možda treba pomoć. Svu njegovu terapiju platili smo mi. Logopede, defektologe, psihologe, sve preglede po Beogradu, Novom Sadu, Kragujevcu itd. Njegova doktorka u državnoj ustanovi rekla: „Pa, to vam je tako, pomirite se s tim.“ Ako ne primi vakcinu, dete treba da bude isključeno iz društva. Pa, ne znam, nažalost mi smo zakasnili, možda se provučemo. Ali vi možete mirno da spavate. On nije opasnost po vas i vašu decu.
Ovo je samo jedan od primera pakla neke dece i njihovih roditelja, koji su morali sami da plaćaju skupe preglede i njih ne zanima da li je njihov slučaj - statistička retkost.
Premijera u 20 sati
A SAD - TV EMISIJA
Istraživački biro Kurira nastavlja dalje, a vas pozivamo da pogledate i našu emisiju „Uzbuna“, posvećenu ovoj temi, koja će od večeras u 20 sati biti dostupna na internet stranici Kurira (www.kurir.rs) i na našem Jutjub kanalu (www.youtube.com/user/kurirtv).
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore