Vladičanski dvor u Vršcu, velelepna građevina iz vremena baroka, rekonstruiše se po nalogu vrha eparhije iako nisu dobili dozvolu nadležnih državnih institucijaladičanski dvor u Vršcu, velelepna građevina iz vremena baroka, rekonstruiše se po nalogu vrha eparhije iako nisu dobili dozvolu nadležnih državnih institucija

BEOGRAD - Vladici banatskom Nikanoru ništa nije sveto, pa čak ni spomenici kulture od izuzetnog značaja!

On je na svoju ruku rešio da rekonstruiše Vladičanski dvor Srpske pravoslavne crkve u Vršcu, gde je njegovo sedište, iako zbog važnosti građevine nije moguće izvoditi bilo kakve radove bez potrebnih saglasnosti državnih institucija.

Vladika nikada nije dobio potrebne dozvole i saglasnosti, ali ga to ipak nije sprečilo da na dvoru, koji datira iz 1765. i jedna je od najvelelepnijih građevina u Vršcu, izvede brojne građevinske poduhvate, čime je značajno promenio izgled arhitektonskom biseru iz doba baroka.
vladicanski-dvor.jpg
Kurir 

Dragica Stanojlović iz udruženja Za bolji Vršac kaže za Kurir da je dvor uspeo da preživi mnogo toga u istoriji, pa čak i varvarsku najezdu komunističkih „graditelja“, ali da na kraju njegova lepota i jedinstvenost nisu odgovarali Nikanorovim estetskim kriterijumima. Ona objašnjava da je sve počelo vladičinim nalogom da se poseku impozantna stabla iz dvorskog parka, gde je zatim posadio voćnjak, vinograd, a takođe je podigao i malu kamenu kuću i fontanu. Zatim je u pridvornoj kapeli „rekonstruisao“ raritetni zidani ikonostas, te skinuo carske dveri i umesto njih postavio vrata od panel-ploča na koje su prilepljene papirne reprodukcije ikona!
- Deo krova iznad čelnog dela fasade sadrži tri kupole, koje su, kao i prostor između njih, bile pokrivene metalnim pločama diskretne plavosive boje. Ploče su skinute i zamenjene novim, koje su visoko sjajne i jarkozelene. Pastelne, mirne i otmene boje fasade u kontrastu sa jarkozelenim pločama na krovu daju komičan i groteskni izgled donedavno prelepom zdanju dvora - kaže ona.
O svemu su upoznati i Sabor SPC i patrijarh Irinej. Komentar vladike Nikanora nismo dobilti.

Razmahao se
PREKREČIO SIMBOLE HRIŠĆANSTVA

Osim dvora, „zahvaljujući“ vladici Nikanoru devastirana je i Saborna crkva Svetog Nikole u Vršcu. Nalazi se preko puta dvora i sagrađena je 1785. u barokno-klasicističkom stilu.
- Početkom 19. veka urađen je ikonostas koji je prema vrednosti ikona postavljenih u pet redova predstavljao remek-delo sakralnog enterijera. Bogato oslikani svod crkve i zidovi okrečeni su belom bojom. Svi simboli hrišćanstva, alegorijske scene iz Svetog pisma i žitija nestali su ispod kreča. Skinuta su i dva velika platna, radovi Paje Jovanovića - nabraja Stanojlovićeva.

Zavod za zaštitu spomenika kulture
PRETI MU ZATVOR DO 60 DANA

U pančevačkom Zavodu za zaštitu spomenika kulture potvrdili su da se radovi na dvoru obavljaju bez potrebnih dozvola i saglasnosti. To praktično znači da oni vrlo brzo mogu biti zabranjeni, uz naredbu da se objekat vrati u pređašnje stanje. Istovremeno, eparhija bi mogla i novčano da bude kažnjena, dok krajnja mera, prema Zakonu o kulturnim dobrima, može da bude čak i zatvorska kazna od 60 dana.

KO JE VLADIKA NIKANOR

- Rođen 1952. godine u Dalmaciji
- Svetovno ime Veljko Bogunović
- Optuživan da pozajmljuje novac na kamatu
- parhiju banatsku preuzeo 2003. godine
- U SPC važi za vladiku koji pripada „tvrdoj“ struji
- Početkom 2016. osuđen za mobing - zlostavljanje nekadašnjeg sveštenika Tomislava Živanovića