Roditelji ne moraju da čekaju kraj školske godine kada se zaključuju ocene, već da prigovor mogu da daju na svaku drugu ocenu dobijenu tokom godine, ukoliko smatraju da njihovo dete nije adekvatno ocenjeno

BEOGRAD - Načelnik Republičke prosvetne inspekcije Velimir Tmušić izjavio je da toj inspekciji stiže dosta prigovora učenika na zaključne ocene, a da je prošle godine bilo 83 takva prigovora.

"Mi dobijamo dosta prigovora na zaključne ocene krajem školske godine, a drugi veliki period kada su prijave takođe česte je avgust kada su popravni ispiti", kazao je Tmušić.

Kako je kazao, roditelji ne moraju da čekaju kraj školske godine kada se zaključuju ocene, već da prigovor mogu da daju na svaku drugu ocenu dobijenu tokom godine, ukoliko smatraju da njihovo dete nije adekvatno ocenjeno.
Tmušić je rekao da najviše prigovora ima u većim mestima i znatno više u srednjim nego osnovnim školama.

On je kazao da, prema Pravilniku o ocenjivanju, ocena mora da bude javna i da učeniku treba da bude obrazloženo zašto je dobio određenu ocenu.Kako je naveo, učenik u jednom polugodištu u osnovnoj školi treba da bude najmanje četiri puta ocenjen, a u srednjoj najmanje tri puta.

On je kazao da su primećene žalbe učenika na to da profesori ocenjuju i onda kada to nisu najavili učenicima. Takođe je ukazao da pismeno proveravanje nastavnog gradiva treba da bude najavljeno.

Govoreći o tome kako se odlučuje ko će biti đak generacije on je rekao da bi takav učenik trebalo da ima primereno vladanje, da je u određenoj školi bio od početka do kraja školovanja, da ima odličan uspeh, da se isticao tokom nastave, da ima dobar odnos sa drugom decom...Kako je kazao, kriterijumi bi u svakoj školi trebalo da budu transparentni i da svi učenici budu upoznati sa time.