NIVO NASILJA NEZAPAMĆEN: Usvojena Međunarodna deklaracija o zaštiti novinara
SMeđunarodni principi zaštite novinara koji rade u opasnim uslovima, sa naglaskom na odgovornost država u garantovanju sigurnih uslova rada i borbe protiv nekažnjavanja napada na novinare, najbitiniji je sadržaj Međunarodne deklaracije o zaštiti novinara, usvojene u Dohi 20. marta.
"Obraćamo se trima ključnim grupama: novinarima, koji moraju znati da nijedna priča nije vredna njihovih života; medijskim organizacijama, koje nikada ne bi trebale slati novinare na zadatke ukoliko nisu sigurni da su za njih spremni i državnim institucijama, koje bi trebale stati na kraj nekažnjavanju zločina protiv novinara", rekao je novinar Daoud Kutab, član Izvršnog odbora Međunarodnog instituta za štampu.
Dokument kreiran u saradnji sa medijskom mrežom Al Džazira, Međunarodnim institutom za bezbednost novinara i Afričkom medijskom inicijativom, rezultat je pomnog istraživanja i analize.
Deklaracija se, pored vlada, obraća i novinarima i njihovim redakcijama, navodi korake koje je potrebno preduzeti kako bi se povećao stepen bezbednosti na radu.
Izveštaji brojnih međunarodnih organizacija za zaštitu novinara pokazuju da je nivo nasilja s kojim se novinari suočavaju dostigao rekordne visine poslednjih godina, da je faktor koji najviše doprinosi nasilju činjenica da se napadi na novinare ne procesuiraju i ne kažnjavaju.
Prema procenama, tek jedan od deset slučajeva smrti novinara predmet je istrage, navodi se u saopštenju.
VUČIĆ RAME UZ RAME SA SVETSKIM LIDERIMA: Predsednik na Samitu Evropske političke zajednice o ozbiljnim izazovima i sukobima sa kojima se suočava ceo svet (FOTO)