Četvorogodišnja Julija Sretić, koja je umrla u utorak, osim varičela, imala je i virus streptokokus beta hemolitikus, pokazuje mikrobiološki nalaz

Prvi nalazi mikrobiološke službe Instituta za javno zdravlje ukazuju da je četvorogodišnja Julija Sretić, koja je u utorak umrla, kako se u početku sumnjalo, od visoke temperature prouzrokovane varičelom, imala kombinovanu infekciju. Preliminarni obducentski nalaz pokazao je da je, osim virusom boginja, ona bila zaražena i streptokokama.

- Rezultati analize materijala sa obdukcije pokazali su i prisustvo streptokokusa beta hemolitikusa grupe A - saopštila je mikrobiolog Branislava Kocić.

Ona je istakla da ne može da tvrdi da je dete preminulo od ove bakterije ili od varičela, ali je upozorila da je streptokoka izazivač vrlo ozbiljnih bolesti kao što su meningitis, sepsa, reumatoidni artritis, bolesti bubrega i drugih.

Proglašena epidemija

Kompletan obducentski nalaz, koji još nije gotov, trebalo bi da pruži precizan odgovor šta je ubilo malu Juliju. Podsetimo, ona je pre desetak dana dobila boginje, da bi joj nekoliko dana kasnije temperatura skočila na 41, zbog čega je roditelji odvode kod pedijatra, koji joj je prepisao terapiju. Međutim, posle dva dana devojčici je naglo pozlilo, pomodrela je, pala joj je glava i posle dva sata je izdahnula.

Osmoro dece koja su boravila u niškom vrtiću „Zvončići“, u koji je bila upisana i Julija Sretić, zaražena su ovčjim boginjama, odnosno varičelom. Iz tog razloga epidemiološka služba niškog doma zdravlja prijavila je Institutu za javno zdravlje epidemiju ove zarazne bolesti.

Svetlana Kostić, načelnica epidemiološke službe Doma zdravlja, saopštila je da su reagovali odmah nakon prijave smrti deteta.
- Uradili smo epidemiološko ispitivanje u saradnji sa Institutom za javno zdravlje i sanitarnom inspekcijom. Uzeti su brisevi od dece i osoblja ove zdravstvene ustanove i ustanovljeno je da je osmoro mališana, od 31, koliko ih je bilo u grupi u kojoj je bila preminula devojčica, zaraženo varičelom. U obdaništu ima ukupno 247 dece, tako da je ovo relativno mali broj, ali nije isključeno da se zaraza proširi jer se virus širi kapljično vazdušnim putem - objašnjava Kostićeva.

Vrtić bez propusta

- Varičele su česta bolest kod dece i obično prolaze s lakšim simptomima, tako da nema razloga za zabrinutost. Kada se ustanovi prisustvo ovakve bolesti, potrebna je česta dezinfekcija, vlažno čišćenje podova, dezinfekcija igračaka i često otvaranje prozora - kaže doktorka.

Direktor predškolske ustanove „Pčelica“ Zoran Jonić naveo je u saopštenju da je u obdaništu urađena dezinfekcija, da sanitarna inspekcija nije ustanovila nikakve propuste u radu niti sanitarno-higijenske nedostatke.

Neutešni
RODITELJI ZANEMELI

Roditelji preminule devojčice juče su obišli grob svoje ćerkice. Oni i dalje ne žele da razgovaraju sa novinarima, a Julijin otac je samo kazao: „Ništa, doviđenja.“