Veoma je važno da dete od najranijeg doba, kad prvi put počne da koristi internet, zna da kao što u realnom ili oflajn svetu postoje pravila lepog ponašanja, tako ta pravila postoje i u onlajn svetu

Istina je da je internet poseban svet, ali je jednako stvaran kao i ono što zovemo realni ili „oflajn“ svet.

Veoma je važno da dete od najranijeg doba, kad prvi put počne da koristi internet, zna da kao što u realnom ili oflajn svetu postoje pravila lepog ponašanja, tako ta pravila postoje i u onlajn svetu.

Deca ne mogu da razumeju da ista pravila važe i kad su na internetu, jer oni ne poznaju osobe s kojima se dopisuju ili ne uviđaju da može da se napravi problem ako nekoga zadirkuju i ostavljaju vulgarne poruke na „njegovom zidu na Fejsbuku“, jer je to „tamo negde“ i oni ne mogu da vide povratnu reakciju osobe kojoj je njihova poruka namenjena; da li je toj osobi možda neprijatno, ili da li se uvredila zbog ostavljene poruke, ili su joj možda time povređena osećanja. Iz tih razloga, da bi dete razumelo šta je to lepo ponašanje na internetu, dobro je da im pravite paralele između realnog i virtuelnog sveta.

Takođe, ono što je bitno, jeste da deca razumeju da kad jednom postave neki sadržaj na internet, više ne mogu da kontrolišu ko će još to videti ili dalje podeliti, i da zato treba svaki put na sekund da zastanu i razmisle da li je to što žele da postave na svoj profil u redu da se tu nađe.

Dete treba da zna da, za početak, nikada ne daje svoju šifru nikome. Jedino ko treba da ima šifru naloga za elektronsku poštu ili šifru sa društvene mreže ste vi. Takođe, dete treba da koristi takozvanu jaku šifru, koja će se sastojati od velikih i malih slova i brojeva.

U lepo ponašanje na internetu spada i pristojna komunikacija, koja jednako važi i u oflajn svetu. A to podrazumeva da se psovke, vulgarna komunikacija koja podrazumeva vređanje bilo koga, ne pišu na internetu, i vrlo je važno da dete to usvoji od samog početka. Takođe, dete treba da zna da postavljanje tuđih fotografija, najčešće svojih drugara, a da ih o tome pre toga ne pitaju, nije lepo.

Jasna Matić, Državna sekretarka za digitalnu agendu

Ovo su pravila

Naučite dete da kada šalje i-mejl ne šalje svima, već samo onim osobama kojima sadržaj poruke može da bude važan. Kad već govorimo o slanju elektronskih poruka, lepo ponašanje na internetu podrazumeva i da se elektronske poruke nikada ne pišu velikim slovom, jer se to tumači kao da vičete na nekoga, da uvek mora da stoji naslov na koji se odnosi poruka, kao i da te poruke ne treba da budu predugačke i da zamaraju čitaoca.