Čuveni lomači se vratili na ulice. Namame građane koji su u žurbi, ponude bolji kurs za evro i zavrnu ih za po nekoliko hiljada dinara. Onda pobegnu, a žrtve očajnički traže pomoć

BEOGRAD - „Devize, devize! Menjam devize! Najpovoljniji kurs!“, rečenice su za koje mnogi misle da predstavljaju našu mračnu prošlost i devedesete! Međutim, one se i dalje mogu čuti na ulici, ali ne od dilera, već od prevaranata koji su neke od onih koji su kod njih menjali evre ojadili i za više od 10.000 dinara!

Naime, čitaoci Kurira javili su našoj redakciji da ovi prevaranti redovno operišu na uglu Knez Mihailove i Sremske. Građane varaju tako što im prilikom prodaje evra daju nekoliko hiljada dinara manje od dogovorene sume.
dileri-gradjani-menjacnice.jpg
Dragana Udovičić 


Oko pola devet ujutro bili smo na licu mesta. Ispred menjačnice smo primetili čoveka srednjih godina. U trenerci i patikama, sa kačketom, oprezno se šetkao i pažljivo zagledao prolaznike.

Prošli smo pored njega i stali ispred menjačnice. Nije mu mnogo trebalo:
- Menjačnica ne radi. Hoćete da vam ja zamenim novac? Daću vam bolji kurs - rekao je.

U strahu da mu potencijalna „žrtva“ ne pobegne, nastavio je da priča.
- Za 50 evra daću vam 6.150 dinara. U menjačnici biste dobili 6.090 dinara. Meni trebaju evri, vi zaradite. Svi srećni... Ko zna kada će ta menjačnica da se otvori - dodao je brzo.

Sa namerom da proverimo da li je on jedan od prevaranata, ponudili smo mu 20 evra.
- Ne menjam 20 evra. Ne isplati mi se. Žao mi je, ali samo 50 menjam - rekao je.


dileri-gradjani-menjacnice.jpg
Dragana Udovičić 


To što nije hteo da nam zameni novčanicu od 20 evra ne čudi predsednika Udruženja menjača Borislava Brujića, koji kaže da ovi prevaranti, koji se na ulici u žargonu zovu „lomači“, imaju tačno razrađen sistem od kog ne odstupaju.
- Lomač ima već pripremljen svežanj dinarskih novčanica, najčešće u vrednosti od 50 i 100 evra. Kada mu date evre, on pred vama prebroji novac i da vama da se sami uverite. Nakon toga, zatraži da prebroji još jednom. Kada mu date novac, on taj svežanj neprimetno zameni drugim, samo što se u unutrašnjosti tog svežnja, umesto od 200 i 500, nalaze novčanice od po 10 i 20 dinara - navodi Brujić.


Zaposleni u radnjama oko dilerovog „radnog mesta“ kažu da je na ovaj način prevareno mnogo građana, i to za prilične iznose.
- Meta su im uglavnom mlade devojke koje su u žurbi i nemaju vremena da sačekaju da se menjačnice otvore. U ponedeljak ujutro jedna devojka je došla kod nas i rekla nam da je umesto 18.450 dinara dobila oko 5.000 manje - kaže radnica u jednoj od prodavnica.

Vrebaju ispred bolnica
DNEVNO ZARADE I DO 500 EVRA

U MUP nismo dobili odgovore na pitanja povodom ovog slučaja, ali smo od iskusnih policajaca nezvanično saznali da na teritoriji Beograda operiše nekoliko prevarantskih grupa koje dnevno mogu da zarade i do 500 evra. Ima ih pored bankomata koji menjaju evre i ispred pojedinih bolnica, gde vrebaju rođake pacijenata iz unutrašnjosti koji u žurbi nisu stigli da promene novac.

Direktor Komunalne policije
PREVARANTI SU NADLEŽNOST MUP

Nikola Ristić, načelnik komunalne policije, kaže da su ovakve prevare pre svega u nadležnosti MUP, ali da komunalna policija može da pomogne u intervenciji.
- Komunalni policajac može da interveniše i zadrži osobu koja vrši ovakva dela dok ne stignu policajci - rekao je Ristić i dodao da komunalni policajci nisu primetili ove prevarante u Knez Mihailovoj ulici.