Četvrta industrijska revolucija, u vidu društvenih mreža, ruši granice i pravi virtuelne zemlje

Svaki peti čovek na svetu koristi Fejsbuk, a kada bi on postao država, nadmašio bi i najmnogoljudniju zemlju na svetu - Kinu, i to za čak 300 miliona stanovnika.

Iako Vacap (mobilna aplikacija za razmenu poruka i ostalog sadržaja pomoću interneta) tehnički gledano nije društvena mreža, može da im parira po broju korisnika, kojih ima oko milijardu. Ta brojka aplikaciju stavlja na četvrto mesto, odmah iza Indije, koja broji 1,25 milijardi stanovnika.

Društvena mreža za razmenu fotografija i video-snimaka Instagram u septembru 2015. godine imala je više od 400 miliona mesečno aktivnih korisnika širom sveta, što je za nijansu više od populacije Amerike, koja iznosi 319 miliona. Predviđa se da će do 2018. godine oko 106 miliona Amerikanaca koristiti ovu mrežu. Iako je Tviter usporio s rastom, kao i cene njegovih akcija, on je i dalje centralno mesto za dobijanje najnovijih vesti i upozorenja iz sveta.

Ova mreža ima više od 305 miliona aktivnih korisnika mesečno, od kojih 80 odsto živi izvan Amerike. Gugl plus ima više od 300 miliona korisnika, što je čini većom od Indonezije i neznatno manjom od Amerike.

Linkdin baza se razvija velikom brzinom i ima oko 100 miliona aktivnih korisnika, a oko 400 miliona naloga. Po veličini nalazi se iza Filipina, u rangu sa Snapčetom - najnovijim članom među gigantima društvenih mreža. Snapčet, čiji su korisnici uglavnom tinejdžeri premašio je 100 miliona aktivnih korisnika, skoro pa cela jedna Rusija.

D. Soldat