TAKTIKA Mladićev advokat: General sarađivao s Hrvatima iz operativnih razloga
U tom ratu strane su se menjale, oni koji su ratovali zajedno posle su napadali jedni druge, rekao je za Kurir njegov branilac Branko Lukić
Jutarnji list je preneo deo Mladićevog dnevnika, u kome je opisana dogovarana prodaja oružja Hrvatima u BiH, ali i to da se tokom celog rata, od 1992. pa nadalje, ovaj general sastajao s hrvatskim generalima, dogovarao se o prekidu vatre, isporukama oružja i nafte i zajedničkoj borbi protiv Bošnjaka.
Prvi branilac Ratka Mladića Branko Lukić kaže za Kurir da nema tragova u dokumentaciji da se to dešavalo.
- Kada su 1993. godine zaratili Hrvati i muslimani u Bosni, činjenica je da su neke akcije srpskih i hrvatskih snaga izvođene zajedno. I to se zna, to je istorijski fakt. Ničeg tu nema skrivenog. Sve je to istorijska činjenica. Sad da li je direktno general Mladić, u šta ja sumnjam, bio u kontaktu ili je to išlo preko nekog iz glavnog štaba, kako je obavljano, ne znam, ali znam da je imao neke sastanke s predstavnicima hrvatske strane negde u Hercegovini. U tom ratu strane su se menjale, oni koji su ratovali zajedno posle su napadali jedni druge. Koliko je direktna uloga generala Mladića, zaista ne znam. Ali znam da se sarađivalo s hrvatskom komponentom. Što se tiče para i nafte, RS je jedan deo dobijala od Hrvatske. I ne verujem da je išta išlo preko Ratka Mladića. General Ratko Mladić nema nikakvu ušteđevinu, ni sto evra - kaže Lukić.
S. Đurić
Ja tebi, ti meni
DEVET MILIONA MARAKA U IGRI
U navodnom Mladićevom dnevniku opisan je i sastanak od 8. jula 1993. s Milivojem Petkovićem u Njivicama, u vreme sukoba Hrvata i Bošnjaka. Petković je do kraja jula 1993. bio načelnik Glavnog štaba HVO. Mladić je zabeležio da je u zamenu za oružje i „učinjene usluge“ položeno 1.191.246 tadašnjih nemačkih maraka i dve cisterne dizela i da je dogovoreno da Hrvati 8.092.032 marke plate u roku od nedelju dana. Sav taj novac došao je iz Hrvatske jer se u to vreme HVO finansirao direktno iz Zagreba.
PREDSEDNIK VUČIĆ IZ BRISELA: Važno je da čujemo šta oni misle, kako doživljavaju budućnost Evrope