Danas počinje Ramazan, sveti mesec za vernike muslimanske veroispovesti, a to je deveti mesec muslimanskog (lunarnog) kalendara, u kojem je, između ostalog, počelo objavljivanje Kurana.

Tokom Ramazana obavezan je post i to se smatra jednim od stubova islama, a podrazumeva se potpuno uzdržavanje od jela i pića i telesnih zadovoljstava od zore do zalaska sunca, i to 30 dana.

ferhadija.jpg
Beta 

Propisano je da nisu obavezni da poste bolesni, trudnice i teški fizički radnici. U vreme posta vernici se moraju uzdržavati i od ružnih reči i dela u cilju opšteg ljudskog pročišćenja.

Tokom meseca Ramazana život u čitavom islamskom svetu poprima poseban ritam, ljudi se međusobno više posećuju i zajedno provode večeri.

Za vreme ramazanske večeri, posle posebne molitve - teravije, organizuju se posela - svake večeri kod nekog drugog.

profimedia0114936757.jpg
Profimedia 

Ramazanski post se završava kada se pojavi mlad mesec.

Ramazan je deveti mesec u islamskom kalendaru. To je za islamske vernike sveti mesec jer je u njemu počela objava Kurana, u mubarek noći Kadra.

U toku ramazana islamskim vernicima je zabranjeno ratovanje, a strogo naređen post. Od vernika se očekuje da ššto vernije slede učenje Muhameda, što uključuje i nastojanje oko boljih međuljudskih odnosa. Važžnost se pridaje čistoći misli i dela.

kuran.jpg
Reuters 

Po rečima Poslanika Muhameda, uz jelo i piće, ove stvari kvare post: lažž, psovka, ogovaranje, kleveta i strastven pogled.

Ako neško slučajno pojede ili popije, to ne kvari post, uz uslov da vernik s time prestane čim se priseti da posti. S druge strane, ako se nemarom prilikom abdesta (obrednog pranja pred namaz) ili kupanja proguta samo kap vode, post je automatski pokvaren. Na taj način Islam razlikuje nepažnju od nemarnosti.

klanjanje-molitva-muslimani.jpg
Profimedia 

Post se prekida u trenutku zalaska sunca. Taj dnevni obrok zove se iftar i dobro je delo organizovati iftar za prijatelje, rodbinu i slično.

(Srna)