Znakovni jezik bi od sledeće školske godine trebalo da bude fakultativni predmet u redovnim školama

JAGODINA - U Jagodini je danas održana promocija srpskog znakovnog jezika radi širenja i popularizacije njegove upotrebe.

Ministarstvo rada i socijalne politike je sa Savezom gluvih i nagluvih Srbije napravilo zvaničan srpski znakovni jezik, rekao je pomoćnik ministra rada i socijalne politike Vladimir Pešić.
Pešić je istakao da očekuje da će Predlog Zakona o priznavanju srpskog znakovnog jezika do kraja godine ući u skupštinsku proceduru.

"I pre ovog zakona mi smo u 40 gradova u Srbiji otvorili kancelarije srpskih znakovnih tumača koji pomažu gluvim i nagluvim ljudima da se lakše uključe u lokalnu sredinu", kazao je Pešić.
Taj jezik se primenjuje u specijalizovanim školama za decu sa oštećenim sluhom, a u planu je da i deca čiji sluh nije oštećen nauče znakovni jezik.

"To je će najverovatnije biti fakultativni predmet u redovnim školama od sledeće školske godine, u zavisnosti od dogovora sa Ministarstvom prosvete", kazao je Pešić.

Pomoćnik ministra je naveo da je važno da se u promociju znakovnog jezika uključe lokalna samouprava i građani.
Promocija se održava u 20 gradova Srbije, a učestvuju pobednici šou programa "Ja imam talenat" Nenad Mahmutović i Milica Đokić iz Paraćina. Njih dvoje, oštećenog sluha, bave se plesom.

Mahmutović je nedavno, u saradnji sa pevačem Željkom Joksimovićem, na znakovni jezik preveo pesmu "Nije ljubav stvar" koja će predstavljati Srbiju na Pesmi Evrovizije 26. maja u Azerbejdžanu.
Procenjuje se da je u Srbiji 30.000 gluvih, i oko 100.000 nagluvih. Savez gluvih okuplja 45 organizacija, od kojih dve na Kosovu.

Sekretar Saveza gluvih i nagluvih Srbije Radoje Kujović je dodao da u Srbiji ima sedam specijalnih škola sa internatom, a jedna od njih je i Škola za decu sa oštećenim sluhom i govorom "11. maj" u Jagodini koja pruža osnovno i srednje obrazovanje.