UGROŽAVANJE LJUDSKIH ŽIVOTA: Otkriveno devet ilegalnih domova za stare u Srbiji
BEOGRAD - U današnjoj akciji Ministarstva za rad otkriveno je devet ilegalnih domova za stare u Srbiji u kojima nisu bili obezbeđeni elementarni uslovi za život korisnika, izjavio je ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin i poručio da će se protiv toga posvećeno boriti.
U ilegalnim domovima, bilo je ukupno 130 korisnika.
"Mi smo u protekle dve godine pronašli i zatvorili 46 ilegalnih domova, a u proteklih 11 godina svega 34 i po tome vidite koliko želimo da se izborimo sa ovim zlom i našim najstarijima obezbedimo dostojanstvenu starost", rekao je Vulin posle obilaska ilegalnog doma u Kumodražu, u kome je konstatovano zabrinjavajuće stanje i visok stepen ugroženosti starih lica.
Apelujući na građane da članove svojih porodica ne ostavljaju u ilegalnim domovima gde nemaju odgovarajuću zaštitu i gde nisu potpisali odgovarajuće ugovore, Vulin je rekao da na sajtu tog ministarstva postoji spisak svih licenciranih objekata.
"Ilegalni dom za stare nije samo rad na crno, ovde su ugroženi ljudski životi, videli ste ovde da ljudi nemaju elementarne uslove za život, da nemaju lekara, da je pristup lekovima nekontrolisan, da nemaju zdravstvenu zaštitu 24 sata, socijalnog radnika, ovo je opasnost da ugrozite živote ljudi", rekao je Vulin.
Upitan šta će biti sa domom "Oporavak" u Kumodražu, kao i sa korisnicima, Vulin je rekao da će dom svakako biti zatvoren, dok će srodnici osoba koje su tu smeštene biti obavešteni o tome da moraju da obezbede njihovo premeštanje.
"Ukoliko nema srodnika ili nisu u stanju da ih premeste, mi ćemo obebzediti nadležni centar za socijalni rad, koji će se pobrinuti da oni budu smešteni u neki od domova. Niko neće ostati bez smeštaja", poručio je Vulin.
Načelnica socijalne inspekcije Biljana Zekavica, koja je nenajavljeno došla u dom u Kumodražu u inspekciju, rekla je novinarima da je utvrdila više nepravilnosti.
"Velikim delom je odgovornost srodnika za to što su korisnici ovde, a u većini slučajeva se radi o licima koja su obolela od demencije i nisu u stanju da iskažu svoju volju. Uvek je neophodno urediti starateljsku zaštitu i jedino staratelj, uz prethodnu saglasnost ograna starateljstva, može da odluči o smeštaju", rekla je Zekavica.
Ona je navela da je efikasnost sudova, kad je reč o kaznama, malo zatajila.
Prema njenim rečima, do sada je izdato 150 licenci za domove za stare, ali to nije konačna brojka, budući da je do 22. maja, što je bio krajnji rok za podnošenje zahteva za licencu, pristigao veliki broj, više od 200, i oni su u postupku rešavanja.
Dom "Oporavak" danas je kontrolisala Inspekcija rada, a očekuje se da u toku dana taj objekat obiđu i sanitarna i zdravstvena inspekcija.
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega