PANČEVO: Naftna mrlja u "Luci Dunav"
U pančevačkoj „Luci Dunav“ u utorak uveče došlo je do izlivanja oko 1000 litara mazuta, prilikom pretovara iz barže u autocisternu.
Biljni i životinjski svet u Dunavu nije ugrožen jer je mrlja izolovana u okviru akvatorijuma Luke koji, inače, nije protočan, kazao je Šimon Bančov, pokrajinski inspektor za zaštitu životne sredine. Ekipe dve firme, jedna od njih je pančevački „Eko maber“, rade na uklanjanju mrlja. Ko je i šta je dovelo do ispadanja creva prilikom pretakanja, utvrđuju inspektori.
U utorak uveče, 26. jula, oko 21 sat, prilikom pretovara iz barže u autocisterne, došlo je do ispadanja jednog od creva, zbog čega je u akvatorijum Luke iscurelo oko 1000 litara mazuta. Pretpostavlja se da je promena pritiska na pumpi dovela do ispadanja creva, ali se, ipak, tačan uzrok još ispituje, objašnajva Sanja Đurišić, direktorka „Luke Dunav“.
Ono što je za nas najvažnije, je da su odmah pozvane stručne ekipe Eko Maber inženjeringa i Eko 21, koje su ovlašćene i akreditovane da u slučaju ovakvih akcidenata primene mere zaštite. Nakon toga su pozvani i inspekcijski organi. Pokrajinski inspektor za ekologiju, vodni inspektor, svi su oni na terenu – rekla je Sanja Đurišić, direktorka AD „Luka Dunav“.
Brod iz koga se izlio mazut parkiran je bliže izlazu iz akvatorijuma. Prema rečima pokrajinskog inspektora za zaštitu životne sredine Šimona Bančova, kada je izašao na teren, na površini vode je zatekao deblji sloj naftnih derivata. Utvrđeno je da je barži bilo 1700 tona naftnih derivata.
- Po našoj proceni oko 1000 litara nafte je iscurelo. Ekipa je prekinula istakanje čim je primećeno da je došlo do curenja. Naložio sam usmeno da se angažuju firme koje će to da pokupe i da se odmah prekine sa pretakanjem. Angažovane su dve firme „Eko Maber inženjering“ iz Pančeva i „Eko 21“ iz Dobrice. Njihov zadatak je da pokupe ove materije sa površine vode, očiste brod, kao i da očiste kontaminiranu obalu - objašanjava Šimon Bančov, pokrajinski inspektor.
Ekipa „Eko maber inženjeringa“ odmah je počela da uklanja mazut posle poziva, kaže Stojan Radanović, direktor ovog preduzeća. Postavljene su i brane kako mrlja ne bi dospela u Dunav.
- Tok Dunava je zaštićen i nema opasnosti da tečnosti odu dalje od akvatorijuma. Mrlju tretiramo sa tečnostima koje su akreditovane i za koje smo dobili odobrenje od laboratorija da možemo da ih koristimo u ovim situacijama. Gledaćemo da u što kraćem roku pokupimo mrlje i sa toka akvatorijuma i sa obale. Ne očekujemo nikakav dugoročan uticaj na životnu sredinu - kazao je Radanović.
Da uticaja na životnu sredinu u Dunavu nema, kaže i pokrajinski isnpektor Bančov.
RTV Pančevo- Ima jedan izlaz prema Dunavu, koji smo zaštitili sa plutajućim barijerama koje sprečavaju da se uljne materije preliju i odlivaju u Dunav. Prema onome što smo mi iz inspekcije konstatovali nema isticanja uljnih materija u vodotok Dunava – rekao je Šimon Bančov, pokrajinski inspektor.
U „Luci Dunav“ inspekcije utvrđuju i šta se tačno desilo i ko je odgovoran za ovaj incident. A kupac robe prihvatio je da snosi sve troškove čišćenja. Roba se sve vreme i dalje pretovarila u „Luci Dunav“, jer je deo gde je barža iz koje je iscureo mazut izolovan aod ostatka akvatorijuma.
RTV Pančevo
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore