S obzirom na to da interesovanje za ovu igricu ne jenjava, pojedine škole primenjivaće određene kaznene mere

Planetarno popularna igrica „Pokemon gou“ zaludela je i decu u Srbiji, a s obzirom na to da je školska godina počela, ona će, umesto na ulici, juriti Pokemone i po školskim hodnicima. Kako Kurir saznaje, učenici koji u školskim objektima budu hvatali Pokemone biće kažnjavani!

Direktor OŠ „Vuk Karadžić“ Zlatko Grušanović kaže da je upotreba mobilnih telefona na času strogo zabranjena, ali da će škola primenjivati određene mere ukoliko učenici na času budu igrali ovu igricu.

Dežurni profesori

- Za vreme školskih odmora dozvoljeno im je da koriste telefon, ali ako dete za vreme odmora igrajući tu igricu na bilo koji način povredi drugo dete ili izazove neku povredu obaveze, biće kažnjeno shodno povredi koju je učinilo. Takođe, biće pokrenut postupak u zavisnosti od težine problema koji je učenik izazvao - napominje Grušanović.

Direktorka OŠ „Skadarlija“ Mirjana Sloboda ističe da će se obavljati razgovori s decom koja budu igrala Pokemone, te da će za njih pronaći načine da je ne igraju.

U nekim školama kazne za učenike koji je budu igrali biće nešto rigoroznije, naročito ako na bilo koji način bude ugrožena bezbednost.
- Ukoliko budu igrali na času, biće opomenuti, ali ako to rade u toku odmora i u dvorištu, mi tu ne možemo ništa. Pre kažnjavanja dobiće opomenu, kako učenici tako i njihovi roditelji. To svakako neće biti izbacivanje iz škole, ali će kazne biti stepenovane i postupne - ističe direktor Sportske gimnazije Radosav Nikolić.

Kako on kaže, biće kazni i za one koji ne odu na čas da bi igrali ovu igricu, a pogotovo za one koji se budu „pentrali“ na prozore hvatajući Pokemone.
- Prvo bi dobili ukor razrednog starešine, pa ukor nastavničkog veća, i tako dalje. Onda to ide na disciplinsku komisiju, na koju dolaze i roditelji te dece - navodi Nikolić.

Loše po zdravlje

Psiholog Aleksandra Janković napominje da škole pre svega treba da obave razgovore s roditeljima na ovu temu.
- Važno je roditeljima dati informaciju, skrenuti im pažnju i objasniti do koje mere igrica može loše da utiče na dete. Nije u pitanju samo uspeh u školi već je to loše i po zdravlje, a takođe i psihičko zdravlje može biti ugroženo. Nema rešenja bez razgovora i sa roditeljima i sa decom - objašnjava Jankovićeva i dodaje da će svako ko je postao zavisnik od ove igrice teško biti fokusiran na sadržaje koje mora da usvaja.
pokemoni.jpg
Foto: Dragan Kadić

Nervozna deca
JURIĆE IH PO HODNICIMA

Školski psiholog Branka Tišma napominje da „Pokemon gou“ nije prva igrica koja je izazvala pomamu kod dece, te da su spremni da reaguju.
- Decu koja igraju prepoznate po neispavanosti, nervozi, netoleranciji, u tom slučaju škola vrlo brzo reaguje, obave se razgovori i sa decom i sa roditeljima. Postoji mogućnost da će učenici juriti Pokemone po školskim hodnicima, ali ja se ipak nadam da neće doći do toga - kaže Tišma.

ČINJENICE

- Pokemoni su se pojavili u Japanu 1996.
- Postali su planetarno popularni, deca su obožavala seriju, sakupljala sličice i igrala igrice
- Kompanija „Nijantik“ je za Android i IOS uređaje plasirala najnoviju verziju igrice pod nazivom „Pokemon gou“, koja ljudima omogućava da hvataju Pokemone u stvarnom svetu
- Dešavalo se da se serveri sruše zbog ogromne navale igrača