MILION EVRA ZA SRBIJU: EU daje novac za izradu plana borbe protiv klimatskih promena u Srbiji
BEOGRAD - Evropska unija finasiraće s milion evra iz IPA pretpristupnih fondova projekat "Strategija za klimatske promene sa akcionim planom" koji će trajati 18 meseci, najavljeno je danas u Privrednoj komori Srbije (PKS)
Kako je na konferenciji "Borba protiv klimatskih promena - spremnost Srbije" rečeno, svrha tog projekta je izrada strategije borbe protiv klimatskih promena i akcionog plana Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine koja treba da uspostavi strateški okvir saglasana s obavezama Srbije i pridruživanja EU.
Šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport kazao da je prioritet EU ublažavanje posledica klimatskih promena, dodavši da je Srbija je važan partner EU u globalnoj borbi protiv klimatskih promena. On je rekao da se EU obavezala na smanjenje emisije štetnih gasova sa efektom staklene bašte za 20 odsto do 2020. godine, a da cilj da to smanjenje bude više od 80 odsto do 2050.
Klimatske promene su globalni fenomen i zahtevaju zajedničku borbu. Prilagođavanje na klimatske promene je znatno skuplje od ublažavanja njihovih posledica, zato nemamo vremena za gubljenje - rekao je Devenport.
On je dodao i da bi srpske vlasti trebalo da ratifikuju "istorijski" klimatski sporazum iz Pariza koji je usvojen 2015, a koje su ratifikovale i najveći zagađavači Amerika i Kina. Ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić kazao je da je Srbija odlučna da da veliki doprinos u borbi protiv klimatskih promena i da će agresivno sprovoditi ciljeve u toj borbi.
On je rekao da se Srbija zalaže za smanjenje emisije štetnih gasova iz proizvodnih kapaciteta, za veću proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora i poboljšanje energetske efikasnosti.
- Srbija se obavezala da će do 2020. ukupna proizvodnja energije iz obnovljivih izvora biti 27 odsto - dodao je Antić, podsetivši da je u proteklih nekoliko godina uloženo više od 200 miliona evra u smanjenje emisije štetnih gasova.
Državna sekretarka u Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine Stana Božović kazala je da je Srbija spremna da prihvati međunarodne obaveze u borbi protiv klimatskih promena i da već ima pripremljene planove za tu vrlo komplikovanu oblasti. Ona je navela da je potrebno da se svi uključe i pruže pomoć u borbi protiv klimatskih promena.
Potpredsednik PKS-a Miroslav Miletić kazao je da je privreda Srbije spremna da pruži podršku Vladi Srbije u borbi protiv klimatskih promena, ali da je potrebno da se definišu srednjeročni ciljevi i uspostavi akcioni plan koji bi podržao investicije i primenu tehnologije sa niskom emisijom štetnih gasova.
Na današnjem skupu je rečeno i da je ukupna pomoć EU Srbiji namenjena životnoj sredini od 2000. do 2016. približno 700 miliona evra, a da je planirana buduća pomoć toj oblasti procenjena na oko 42,5 miliona evra.
Kako je navedeno, 39 odsto planiranih sredstava pomoći EU usmereno je na otklanjanje posledica i prevenciju i zaštitu od poplava, 38 odsto za zaštitu voda i snabdevanje, 12 odsto za zaštitu vazduha, osam odsto upravljanje otpadom, a oko tri odsto za reformu zakonodavstva i izgradnju kapaciteta.
SUTRA U 13.30: Predsednik Vučić sa predsednicom Državnog zbora Slovenije Klakočar Zupančič