Članovi komisije koju je formirala Komunistička partija pitali su Selimovića: „Jeste li se ljubili? A šta ste radili posle?“

Čuveni pisac Meša Selimović rođen je 1910. godine u Tuzli, tu se po okončanju školovanja zaposlio kao profesor u gimnaziji, i tu se zaljubio u Desanku Đorđić, koja je predavala gimnastiku, devojku iz ugledne srpske porodice. Majka i braća usprotivili su se njegovoj nameri da se Desankom oženi, i to ne zato što je druge vere, već zbog toga što je bila - gimnastičarka!

Meša i Desanka zato će se venčati tek 1943. godine, kad se nađu u partizanima. Dve godine kasnije, u Beogradu, gde je premešten po partijskom zadatku, rodila mu se ćerka Slobodanka.

I upravo tih dana kad je postao otac, Meša Selimović upoznaje Daroslavu Darku Božić, 23-godišnju ćerku divizijskog đenerala bivše jugoslovenske vojske, udatu za oficira iste te vojske koji je nestao negde u zarobljeništvu. Među njima je odmah planula ljubav.

Ostavio zapis

Odlučio je da napusti ženu s kojom se venčao nepunu godinu ranije. O tome je ostavio zapis u svojim „Sećanjima“: „Kad sam joj to rekao, osjećao sam se kriv ali nepokolebljiv. Žalio sam je, ali nisam joj mogao pomoći.

Kad sam izašao kasno uveče iz kuće na ulicu, izašla je za mnom, u kućnoj haljini i papučama, iako je padala kiša. Žurio sam niz Francusku ulicu da se odvojim i da okončam tu mučnu scenu koja ništa neće izmijeniti. Ali ona je bila uporna. Izbezumljen, žurio sam sve niže, dok nisam došao do gradskog smetlišta, i u mraku zagazio u glib...“

Iako je, u skladu sa ondašnjim pravilima, obavestio Komunističku partiju o novoj ljubavi, u proleće 1947. godine formirana je partijska komisija Komiteta za kulturu i Komiteta za školstvo i nauku vlade FNRJ da ispita njegov slučaj.

Da li ste se ljubili

Komunisti iz njegovog radnog kolektiva, a naročito komunistkinje, postavljali su mu krajnje lična pitanja: „O čemu si sve razgovarao sa svojom ljubavnicom? Da li ste se ljubili? Šta ste još radili?“ U skladu sa ondašnjim pravilima komunističke discipline, skrušeno je odgovarao, dok u jednom trenutku njihova radoznalost nije prevršila svaku meru. Ustao je i rekao da više neće dozvoliti da se iživljavaju na njemu, a zatim napustio sastanak.

Zbog ljubavi sa „ćerkom predstavnika starog režima“, i još više zbog odbijanja da se pred drugovima komunistima pospe pepelom po glavi, isključen je iz Komunističke partije, što je u ono vreme gotovo automatski značilo i gubitak posla.

Podneo je zahtev za razvod braka, ali Selimovićeva prva žena nije dolazila na ročišta. Tek posle godinu dana, kad se nije odazvala ni na treći poziv, brak je razveden po sili zakona, i on je mogao da se oženi Darkom.

U jesen 1947. odlaze u Sarajevo, gde su mu ponudili posao profesora u Višoj pedagoškoj školi, dobija dve ćerke, Mašu i Jasenku, a u Beograd će se svi vratiti tek 1973. godine.

I u Bosni je bio u zavadi s vlastima: zbog svog principijelnog i nepopustljivog, čak krutog stava, i odbijanja da se povinuje moćnima, bio je otpušten i četiri godine živeo s porodicom bez stalnih prihoda. Izdržavao se radom na filmskim scenarijima...

Posvetio joj „Derviša“

Svoja književna dela pisao je noću, a Darka je uvek bila kraj njega u sobi, budna, heklala je ili čitala. Po završetku poglavlja čitao joj je tek ispisane redove.

Njoj je posvetio svoj najpoznatiji roman „Derviš i smrt“, i o njoj je napisao u „Sećanjima“: „Da ona nije bila pored mene, u životu ne bih uradio ni delić onoga što sam uradio. Bez nje bih sigurno bio sitan profesor ili srednji partijski rukovodilac (što ne bi bila nikakva tragedija, konstatujem samo činjenice).“

Dok je 11. jula 1982. godine uveče gledao na televiziji prenos fudbalske utakmice Italija - Savezna Republika Nemačka, pozlilo mu je. Lekar je odmah došao, ali je samo mogao da konstatuje smrt.

Darka Selimović umrla je 1999. godine.

Sutra: Seks na Šestom kongresu SKJ

Glad zbog ljubavi
DARKA IMALA SAMO 39 KILA

Posle isključenja iz Komunističke partije i izbacivanja s posla, sve zbog zabranjene ljubavi, Meša Selimović i njegova izabranica Darka živeli su jako teško. Da bi se prehranili, Darka je ispod cene rasprodala sav nakit koji joj je ostao od pre rata, ali su na kraju ipak gladovali. Kad su vozom pošli u Sarajevo, gde je Meša najzad našao posao, Darka je imala svega 39 kilograma!