Samo jedan odsto doktora u Srbiji u stanju je da obolelom predoči sve načine lečenja

Pacijenti u Srbiji koji od svog izabranog lekara zatraže da im umesto klasičnog preporuče neki narodni lek za lečenje njihove bolesti teško da će dobiti savet zato što svega 300 lekara u zemlji ima dozvolu za rad u nekoj od oblasti tradicionalne medicine.

Iako po Zakonu o pravima pacijenata pacijent ima pravo da od lekara dobije informacije o svim mogućim načinima lečenja bolesti kako bi mogao da izabere onaj na koji će se lečiti, svega jedan odsto lekara u Srbiji je u stanju da ispuni ovu zakonsku obavezu.
- Obuku iz homeopatije do sada je prošlo najmanje 500 lekara, ali u praksi homeopatiju primenjuje manje od 100 lekara u Srbiji.

Zato Udruženje za integrativnu medicinu Srbije (SUIM) u saradnji s Fakultetom za obrazovanje zdravstvenih radnika (RUDN) iz Moskve, na čijim se katedrama proučavaju akupunktura, homeopatija i rezonantne metode dijagnostike i terapije, za 50 lekara iz Srbije od ove jeseni organizuje predavanja iz homeopatije po akreditovanom programu Katedre za homeopatiju RUDN - kaže za Kurir dr Zlata Jovanović Ignjatić, zamenik predsednika Udruženja za integrativnu medicinu Srbije (SUIM).

Ona dodaje da će od profesora s Katedre za homeopatiju RUDN, koji imaju dugogodišnje iskustvo u kliničkoj praksi konvencionalne medicine i homeopatije, srpski lekari moći da dobiju visokokvalitetnu obuku.
- Lekari koji se upoznaju s homeopatskim načinom lečenja imaće izbor u odluci kojom metodom će lečiti pacijente. Samo lekar koji poznaje kliničku sliku pacijenta u celini i prednosti i nedostatke konvencionalnog i homeopatskog lečenja moći će da se odluči šta je najbolje za pacijenta i da ga bezbedno vodi ka izlečenju. U jednom trenutku to može biti konvencionalna medicina, u nekom drugom trenutku homeopatija - objašnjava Ignjatićeva.