REGIONALNI FORUM TELA ZA RAVNOPRAVNOST JUGOISTOČNE EVROPE Janković: Moguće je živeti dostojanstveno
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković izjavila je danas da se najveći broj pritužbi grdajana toj instituciji ali i telima za ravnopravnost u regionu odnosi na oblast rada i zapošljavanja i poručila da te institucije svojim delovanjem treba da potvrđuju da je u regionu itekako moguće živeti dostojanstveno uz puno poštovanje principa ravnopravnosti.
Na otvaranju regionalne konferencije pod nazivom "Prvi regionalni forum tela za ravnopravnost jugoistočne Evrope" Janković je rekla da je tolerancija, kao osnovni princip svakog društva, zajednička ideja koja je danas okupila predstavnike tela za ravnopravnost u Jugoistočnoj Evropi.
Otvarajući regionalnu konferenciju kojoj prisustvuju predstavnici Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske i Makedonije, a koja je organizovana povodom međunarodnog Dana tolerancije, Janković je rekla da razvoj saradnje među telima koja se bave ravnopravnošću u regionu doprinosi unapređenju njhovog rada a samim tim omogućava i efikasniju zaštitu ljudskih prava.
"Prisustvom na ovom skupu potvrđujemo da možemo i da želimo da budemo razvojna snaga u našim društvima", poručila je Janković.
Ona je navela da mnogi od izazova sa kojima se suočavaju tela za ravnopravnost nisu pojedinačni za svako društvo već su zajednički i traže stalnu komunikaciju i otvoren odnos.
Kako je navela, zajednički imenitelj oko kojeg su se danas okupii na konferenciji je diskriminacija u oblasti rada i zapošljavanja.
Ona je upozorila da značajan broj ljudi živi u strahu od gubitka posla i da taj strah dovodi do osećaja neslobode i prihvatanja lošijih uslova rada a često i prihvatanje diskriminatornog ponašanja.
"Naše institucije daju doprinos zaštiti ljudskih prava posebno prava na ravnopravnost. Ravnopravnost u svim oblastima života je osnovni postulat savremenih demokratskih društvaa i jednako pravo svih na pravnu zaštitu bez diskriminacije", rekla je Janković navodeći da je povreda tog prava prisutna u svim oblastima ljudskog života.
Uzroci diskriminacije različiti i nalaze se u predrasudama , navikama i stereotipima koji se sporo menjaju.
Dodala je da se srećemo sa diskriminacijom po osnovu godina života, invaliditeta, zdravstvenog stanja...
"Zajedničkim trrudom i radom možemo da savladamo brojne izazove sa kojima se u radu susrećemo, raduje me što smo se saglasili o potpisivanju zajedničke izjave o saradnji baš danas na Međunarodni dan tolerancije", rekla je Janković.
Ona je navela i da je skupu i saradnji tela koja se bave ravnopravnošću, poruku podrške uputio i premijer Aleksandar Vučić.
VUČIĆ RAME UZ RAME SA SVETSKIM LIDERIMA: Predsednik na Samitu Evropske političke zajednice o ozbiljnim izazovima i sukobima sa kojima se suočava ceo svet (FOTO)