Prijatelji dece Srbije: Mlade koristimo kao dekoraciju, a ne uključujemo ih u društveni život. To moramo promeniti

BEOGRAD - Prava zagarantovana rođenjem!
Najstarija organizacija civilnog društva u Srbiji, Prijatelji dece Srbije (PDS), 1. juna tradicionalno obeležava Međunarodni dan deteta kako bi javnost podsetili na najvažniju obavezu, prepoznavanje i sprečavanje nasilja nad i među decom, zanemarivanje, diskriminaciju, siromaštvo...

- Moramo da podsetimo na neke važne oblasti u sistemskom uspostavljanju i očuvanju prava dece i mladih i da kao pojedinci i društvo naučimo da saslušamo glas najslabijih, da razumemo njihove potrebe - rekli su u ovoj organizaciji i dodali da smo se na to obavezali kad smo potpisali Konvenciju UN o pravima deteta.

Na osnovu istraživanja o participaciji dece na lokalnom nivou koje su sprovele Mreža organizacija za decu Srbije (MODS), Društvo za razvoj dece i mladih „Otvoreni klub” iz Niša i Unicef, utvrđeno je da gotovo 70 odsto dece nikada ne prisustvuje čak ni konsultacijama sa donosiocima odluka, a gotovo 80 odsto nije prisustvovalo nekom sastanku sa predstavnicima opštine.

- Deca i mladi su grupa koju najčešće „slikamo”, koristimo kao dekoraciju, manipulišemo, dajemo im iluziju o učešću, a zapravo ih ne uključujemo u društveni život. Na taj način dobijamo pasivne odrasle, nespremne na inicijativu i odlučivanje - kažu u PDS.

Kako objašnjava predsednica Upravnog odbora ove organizacije Ljubica Beljanski Ristić, prioriteti koje je naša zemlja postavila su pre svega zaštita od ekstremnog siromaštva i gladi, smanjenje dečje smrtnosti, dostupnost zdravstvene zaštite svoj deci, sveobuhvatno i inkluzivno školovanje i obrazovanje, pomoć materinstvu, podrška porodici i sprečavanja nasilja nad decom. Nacionalni zakoni i prateći protokoli proistekli iz Konvencije obavezuju i porodicu, građanstvo, medije i naročito nevladin sektor da aktivno budu uključeni kao promoteri i zaštitinici usvojenog principa da se uvek sve čini u najboljem interesu deteta.

VAPAJ

Ako naučimo decu da misle, imaćemo
pametan narod.
Ako naučimo decu da rade, imaćemo
vredan narod.
Ako ih naučimo da čitaju knjige, imaćemo
mudar narod.
Ako ih naučimo da se igraju, imaćemo
kreativan narod.
Ako ih naučimo da vole, imaćemo dobar narod.
Ako naučimo decu
da žive, imaćemo
srećan narod.
AVAJ!
Da bismo imali
koga da učimo,
MORAMO
RAĐATI DECU!

Ljubivoje Ršumović, predsednik PDS

Šta je Međunarodni dan deteta

Međunarodni dan deteta obeležava se od 1989, kada je usvojena Konvencija o pravima deteta, prvi međunarodni dokument u oblasti ljudskih prava koji se posebno bavi decom, od strane Generalne skupštine UN.