Kako izgleda lečenje raka dojke primenom najsavremenije tehnologije?
Broj pacijentkinja obolelih od raka dojke, jednog od najčešćih tipova kancera kod žena, raste iz godine u godinu. Uprkos uznemirujućim podacima, stopa smrtnosti u svetu se smanjuje.
U Adžibadem (Acibadem) zdravstvenom sistemu koji obuhvata 21 bolnicu i 17 domova zdravlja, osnovani su Centri za zdravlje dojki u kojima se primenjuje najsavremenija tehnologija koja omogućava rano otkrivanje bolesti, primenu terapije i praćenje realizacije programa oporavka.
Prema rečima prof. dr Nuran Bese, specijaliste radijacione onkologije uspešni rezultati u lečenju raka dojke postižu se primenom naprednih tehnoloških uređaja, koji deluju na kancerogene ćelije zračenjem i smanjuju vremensko trajanje tretmana. U Adžibademu posebno ističu IORT metodu (Intra Operativna Radioterapija), koja se primenjuje putem LIAC tehnologije i omogućuje pacijentu da primi tretman zračenjem tokom same operacije.
Prof. dr Bese objašnjava da je LIAC pokretni uređaj konstruisan tako da se može upotrebiti u bilo kojoj hirurškoj sali. Njegove dimenzije, težina i pokretljivost ga čine lakim za transport kroz sve prostorije bolnice. Pre upotrebe LIAC-a, IORT metoda se nije mogla primeniti u bilo kojoj operacionoj sali, već su pacijenti u anesteziji transportovani na odeljenja radioterapije ili se ona sprovodila samo u posebno opremljenim salama koje su zahtevale velike finansijske izdatke. Zahvaljujući LIAC-u, danas IORT metoda ne zahteva nikakve posebne uslove za primenu i može se sprovesti u bilo kojoj operacionoj sali.
Skoro svim pacijentima kojima je samo uklonjen tumor, ali ne i cela dojka, pored zaštitne hirurške aplikacije zračenja, čija je funkcija da štiti pacijenta do otpočinjanja zračenja cele dojke koja uglavnom počinje nekoliko nedelja nakon operacije, najčešće je potrebna i konvencionalna radioterapija. Naime, kada hirurg tokom operacije ukloni tumorsko tkivo iz dojke, radijacioni onkolog koji je, takođe, prisutan u sali će, pomoću LIAC tehnologije, primeniti jednu visoku dozu zračenja ciljano na mesto gde se nalazio sam tumor, ne izlažući celu dojku zračenju i štiteći zdravo tkivo oko mesta na kome je bio tumor.
„IORT metoda, nova nada za pacijente, pruža rešenje u vidu jedne doze zračenja. Reč je mobilnom radioterapijskom uređaju putem koga se visoka doza zračenja specijalnim aplikatorom precizno primenjuje tokom operacije. Takođe, u određenim situacijama skraćuje ceo period tretmana sa dodatnim dozama. Kod pacijenata kojima je uklonjena dojka, primenom ovog metoda bradavica i areola mogu biti sačuvane, a estetska operacija na dojci prolazi lakše i postižu se bolji rezultati“, ističe prof. Bese.
U Adžibademu odluku da li je neko pogodan za primenu ove metode zajednički donose radijacioni onkolog sa pacijentom, hirurg i patolog. Različiti faktori, poput, godina starosti, veličine i patoloških osobina tumora igraju važnu ulogu prilikom donošenja same odluke.
Više informacija:
Predstavništvo Adžibadema
Ulica Svetozara Markovića 68
Beograd
011 265 88 62
062 820 81 51
acibadem.serbia@gmail.com
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega