Oko 35 miliona dinara prosleđeno u humanitarne svrhe za obdaništa, bolnice, izgradnju kuća porušenih u pridornim katastrofama, narodne kuhinje...

BEOGRAD - Direkcija Ministarstva pravde za upravljanje oduzetom imovinom izdaje u zakup 61 nepokretnost, među kojima ima kuća, stanova i lokala, koji su zaplenjeni od kriminalaca i na ime zakupa ostvaruje prihod od 30.375 evra mesečno i taj novac se mahom daje u humanitarne svrhe, rekao je državni sekretar Ministarstva pravde Slobodan Homen.

On je kazao da je, prema uredbama Vlade Srbije, oko 35 miliona dinara prosleđeno u humanitarne svrhe za obdaništa, bolnice, izgradnju kuća porušenih u pridornim katastrofama, narodne kuhinje...

Pored davanja u zakup, oduzete nekretnine dodeljuju se na korišćenje državnim organima, lokalnim samoupravama i raznim organizacijama.

Homen je ukazao da se većina stanova izdaje neopremljeno, odnosno bez nameštaja i da, prema ugovoru, zakupci preuzimaju obavezu plaćanja svih komunalija.

On je najavio da će uskoro biti raspisan oglas za izdavanje još nekoliko stanova putem "Halo oglasa" i pozvao građane da se jave. Navodeći da je bilo primera da zainteresovani građani, kada čuju da je reč o imovini oduzetoj od kriminalaca, gube interesovanje za zakup, državni sekretar je istakao da Direkcija garantuje pravnu sigurnost onima kojima izdaje stan i da se svi ugovori overavaju u opštini.

Cena zakupnine se određuje na osnovu tržišne vrednosti, lokacije i stanja u kome se stan nalazi. Većina stanova se izdaje na najviše šest meseci, zbog toga što uvek postoji mogućnost da sud u međuvremenu donese presudu u tom postupku, ali ugovor može da se produži.

Uvek postoji i mogućnost raskidanja ugovora ako se donese rešenje o trajnom oduzimanju imovine, posle čega se određuje da li se nepokretnost prodaje ili joj se određuje druga namena u javnom interesu.

Na "lageru" Direkcije sada ima 20 neizdatih objekata i većina ih je u lošem stanju ili u "sivoj fazi", što znači da nisu useljivi. U pojedinim stanovima nema ni električne energije.

Ukupni troškovi, pre svega za "Infostan", ali i ostali komunalni izdaci za te objekte, koje snosi Direkcija, mesečno iznose oko 50.000 dinara, napomenuo je Homen.

Od novca koji se slio u budžet izdavanjem u zakup zaplenjenih nepokretnosti Direkcija je, između ostalog, dala po tri miliona dinara opštini Trgovište za sanaciju štete od poplave i Crvenom krstu za kupovinu brašna za narodne kuhinje.

Više od 4,6 miliona dinara izdvojeno je za kupovinu četiri inkubatora za bebe za GAK Narodni front, Institut za neonatologiju u Beogradu i kliničke centare u Nišu i Kragujevcu.

Takođe je dato 1,5 miliona dinara za pomoć projektu Halo beba, odnosno Zavodu za javno zdravlje.

Po 400.000 dinara uplaćeno je na račune - udruženja distrofičara i za lečenje maloletnog dečaka u inostranstvu.

Pet miliona dinara Direkcija je poklonila za podizanje zaštitnog zida oko manastira Devič na Kosovu i Metohiji, radi zaštite monahinja koje u njemu žive.

Pojedini objekti dati su Univerzitetskoj klinici u Tiršovoj ulici za smeštaj roditelja i dece iz unutrašnjosti koji zbog lečenja moraju da provode vreme u Beogradu.

Ustupljeni su objekti i Gradu Beogardu za dva vrtića, Vladi Vojvodine i to objekti na Tatarskom brdu za smeštaj roditelja i dece obolele od malignih bolesti, kao i za decu bez roditeljskog staranja koja su navršila punoletstvo, ali nemaju sredstava a život.

Homen je ukazao da je tokom prethodne tri godine, od pocetka primene Zakona o oduzimanju imovine stečene krivičnim delom, oduzeto više od 350 miliona evra i to, pre svega, od ljudi koji su trgovali drogom i bavili se korupcijom.

Zaplenjena imovina ostaje pod nadzorom Direkcije do pravosnažnog okončanja sudskog postupka protiv okrivljenog kome je privremeno oduzeta. Na udaru zakona je i imovina njegovih bliskih srodnika i saradnika.

Po pravosnažnosti osuđujuće presude, tužilaštvo pokreće postupak za trajno oduzimanje imovine, a okrivljeni, ukoliko poriče nelegalnost imovine, mora da pred sudom dokaže da ju je zakonito stekao, jer mu se, u suprotnom, trajno oduzima.