Ešerihija koli i drugi crevni paraziti prenose se u nehigijenskim uslovima pripreme hrane, upozoravaju lekari. Kod starijih osoba i osoba koje već imaju neko oboljenje može doći do ulaska bakterije u krv

Veće prisustvo enterobakterije, a posebno ešerihije koli od dozvoljenog u uzorcima mleka sedam proizvođača može biti veoma opasno po zdravlje ljudi, posebno kod osoba koje već imaju neko oboljenje, upozoravaju sagovornici Kurira.

Podsetimo, rezultati analize koju je sproveo Naučni institut za veterinarstvo u Novom Sadu, a naručila Nacionalna organizacija potrošača Srbije, pokazali su da je mleko u kesama pojedinih proizvođača sumnjivog kvaliteta, jer je kod osam uzoraka od 22 kontrolisana otkriven viši nivo bakterija od dozvoljenih.

Opsežno lečenje

Doktorka Hitne pomoći Radmila Šehić objašnjava za Kurir da se enterobakterije „razbukte“ tamo gde nema dovoljno higijenskih uslova.
- U enterobakterije spadaju ešerihija koli, između ostalog salmonela, šigela i druge crevne bakterije. Prenose se prljavim rukama i u nehigijenskim uslovima pripreme hrane. Ove bakterije uzrokuju proliv, povraćanje, visoku temperaturu. To je nešto što je veoma iscrpljujuće i dugotrajno, takođe se javljaju i neizdrživi bolovi u stomaku - kaže dr Šehić.

Ona napominje da je u tom slučaju potrebno opsežno lečenje i veće angažovanje lekara.
- Kod starijih osoba i osoba koje već imaju neko oboljenje može doći do ulaska bakterije u krv i to može biti veliki problem - ističe naša sagovornica.

Prema rečima epidemiologa dr Branislava Tiodorovića, pasterizovano mleko ne sme da sadrži bakterije.
- Ljudi koji rade u pripremi i sam postupak pakovanja moraju biti potpuno čisti, te se u ovom slučaju problem može povezati sa nehigijenom - ističe Tidorović. On kaže da proizvođači imaju pravo da traže superanalizu.

Problem s kvalitetom

- Nikada se stvar ne završi samo na jednoj kontroli, treba biti oprezan sa donošenjem zaključaka. Ako oni redovno kontrolišu, onda ne bi smelo tako nešto da se desi. Na ešerihiju koli i enterobakterije posebno su osetljiva deca - upozorava on.

Ljubiša Jovanović, predsednik Udruženja proizvođača mleka Srbije, kaže za Kurir da je poznato da mlekare male i srednje veličine imaju problema s kvalitetom mleka jer se za mnoge od njih ne zna šta i kako prerađuju.
- Uzrok pojave bakterija treba tražiti u lošim sirovinama, a pre svega u proizvodnji, odnosno u tome gde su mlekare čuvale mleko, kako su ga preradile i pakovale. Srbija je i dalje daleko od EU, gde je dozvoljeno da se otkupljuje samo mleko ekstraklase, kojeg kod nas nema ni 50 odsto u preradi. Nadležni moraju da utvrde ko je kriv i da podnesu prijave - poručuje on.

Po objavljivanju rezultata, veterinarski inspektori Uprave za veterinu Ministarstva poljoprivrede započeli su kontrolu, ali juče nismo dobili odgovor kakvi su rezultati, kao i šta će se desiti ako rezultati superanalize budu suprotni od onih koji su izneti u javnost.

SIMPTOMI

proliv
povraćanje
visoka temperatura
neizdrživi bolovi u stomaku

LEČENJE

mirovanje
nadoknada tečnosti
prilagođena ishrana
antibiotici
redovno praćenje kompletnog stanja organizma

UGROŽENE KATEGORIJE

deca
starije osobe
osobe koje su u akutnoj fazi bolesti - maligna oboljenja i oboljenja digestivnog trakta

Ekipa Kurira